TERMİK SANTRAL TEHDİDİ DEVAM EDİYOR

TERMİK SANTRAL TEHDİDİ DEVAM EDİYOR
Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından yapılan açıklamada; Çerkezköy- Kapaklı Pınarca’da yapılması planlanan termik santralle ilgili AK Parti milletvekillerinin “termik santralden vazgeçildiği” yönündeki...

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından yapılan açıklamada; Çerkezköy- Kapaklı Pınarca’da yapılması planlanan termik santralle ilgili AK Parti milletvekillerinin “termik santralden vazgeçildiği” yönündeki beyanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve EÜAŞ bilgi edinme başvurularına verdikleri yanıtta projeyle ilgili sürecin devam ettiği açıklandı ve AK Parti milletvekillerinin söyledikleri sözlerin tamamen gerçek dışı olduğu belgelerle ortaya çıktı. Yeşil Barış Hukuk Derneği’nin ulaştığı belgelere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” denildi.

Yine  Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna, “Trakya Bölgesi’ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” şeklinde yanıt verildi.  AK Parti Tekirdağ milletvekilinin iptal edildiğini söylediği Çerkezköy termik santrali projesi için Bakanlık 'devam ediyor' dedi. Çerkezköy’de meşe ormanına yapılmak istenen kömürlü termik santral projesinin iptal edildiğine ilişkin yapılan açıklamanın aksine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve EÜAŞ, bilgi edinme başvurusuna verdikleri yanıtta projeyle ilgili sürecin devam ettiğini belirtti.

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Termik Santralin iptal edildiğine ilişkin beyanatların Bakanlık tarafından yalanlanmasına ilişkin açıklama yaptı.  Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği, AKP Tekirdağ milletvekillerinin açıklamaları bir dayanaktan yoksunmuş, hatta daha kötüsü bir seçim aldatmacasıymış” dedi. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, 13 Aralık’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada, teknik nedenlerden dolayı termik santralin yapımından vazgeçildiğini duyurmuştu.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir” denildi.

Yine aynı kapsamda Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) yapılan bilgi edinme başvurusuna, “Trakya Bölgesi’ndeki kömür kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik proje geliştirme süreçleri devam etmektedir. Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” şeklinde yanıt verildi. Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği, Pınarça’da kurulması planlanan Termik Santralin iptal edildiğine ilişkin beyanatların Bakanlık tarafından yalanlanmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında AK Partili milletvekillerinin santralin teknik nedenlere iptal edildiğine yönelik bir beyanatları olduğunu hatırlatan dernek yetkilileri  “Bu açıklamanın bakanlık tarafından doğrulanmadığı konusunu CHP Milletvekili Candan Yüceer gündeme getirerek konuya ilişkin soru önergesi vererek meclis araştırması istedi. Meclis kürsüsünden bunun bir seçim aldatmacası olabileceğini ifade etmişti.” dediler.

STK’lar, Tekirdağlılar tarafından yapılan bilgi edinme başvurularına Bakanlık ve Elektrik Üretim A.Ş tarafından verilen yanıtta “Projenin ÇED raporu hazırlanma aşamasında olup ÇED süreci devam etmektedir, Bahsi geçen konular Bakanlığın takdirindedir” denildiğine vurgu yapan Atilla Olgaç; “Bu projenin iptal edilmediği anlamına geliyor. AKP Tekirdağ milletvekillerinin açıklamaları bir dayanaktan yoksunmuş, hatta daha kötüsü bir seçim aldatmacasıymış. ”dedi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in “Bizim sözümüz senettir. Ak Parti'nin sözü senettir.” dediğini hatırlatan Marmaraereğlisi Çevre Gönülleri Derneği yetkilileri, “sanıyorum ne verilen sözlerin ne senedin karşılığı yokmuş. Tekirdağlılar kuşku duymakta haklılarmış” dedi. Halkın Termik santralin iptaline ilişkin kuşkularının doğrulandığını belirten Çevre Derneği yetkilileri; “iptale ilişkin AKP Milletvekillerinin beyanatları basında çıktıktan ve sosyal medya hesaplarında yer aldıktan sonra, sivil toplum örgütleri ve Tekirdağlılar Termik santralin yapılması düşünülen Pınarça’da bir araya geldik. Herkesin kafasında bunun bir seçim manevrası olduğuna ilişkin kuşkular vardı. Ne yazık ki haklı çıktık” dedi.

Tekirdağ halkının termik santral konusunda kararlılığının sürdüğünü ifade eden dernek yetkilileri, “Tekirdağ halkı Trakya’nın kalbine saplanmak istenen termik santral hançeri konusunda, ölüm bacaları konusunda ‘olmaz be ya!’ demeye devam etmektedir. Mücadelemiz sonuna kadar, termik santral projesi ortadan kaldırılıncaya kadar kesintisiz sürecektir” dedi.

‘SANTRALLER İPTAL EDİLMELİ’

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül ise, Trakya’da kömürlü termik santrallerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişikliklerinin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Akgül, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘ÇED süreci devam ediyor’ açıklaması, projenin iptal edildiği beyanlarıyla açıkça çelişiyor. Çerkezköy’deki de dahil olmak üzere, Trakya’yı tehdit eden 3 kömürlü termik santral projesinden vazgeçilmesi gerekiyor. Bunun için, Trakya’da kömürlü termik santrallerin önünü açan, tarım ve orman alanlarını enerji üretim alanı olarak değiştiren Çevre Düzeni Planı değişikliklerinin bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Tüm dünya kirli enerji kaynağı kömürden hızla vazgeçiyor. EÜAŞ, Trakya’nın havasını, ormanlarını, tarım alanlarını ve su kaynaklarını kömüre terk etmekten vazgeçmeli, stratejisini yenilenebilir kaynaklara dayandırmalı. ”diye konuştu. Greenpeace’in Çerkezköy, Vize ve Kırklareli’de yapılmak istenen termik santral projelerinin hava kirliliği etkisi üzerine yaptırdığı modelleme çalışmasına göre, bu santraller 40 yıl çalışırsa toplamda 11 bin 230 erken ölüme sebep olacak.