TREN FACİASINA TAKİPSİZLİĞE TEPKİ

TREN FACİASINA TAKİPSİZLİĞE TEPKİ
Çorlu’da 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren faciasında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TCDD yönetimi, bürokrat ve siyasilerin yaşanan faciada sorumluluğu yönünden kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar vermesine...

Çorlu’da 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren faciasında Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TCDD yönetimi, bürokrat ve siyasilerin yaşanan faciada sorumluluğu yönünden kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar vermesine CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Utanmasalar bu facianın sorumluluğunu hayatını yitiren 25 canımıza yükleyecekler” dedi.

‘TREN FACİASINA DAİR ADALETSİZLİKLERE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ’

Tren kazasındaki sorumlularla ilgili takipsizlik kararını eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' gerekçesiyle, TCDD yönetimi, bürokrat ve siyasilerin yaşanan faciada sorumluluğu yönünden kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. Çorlu Tren faciasına dair adaletsizliklere bir yenisi daha eklendi” dedi.

UTANMASALAR SORUMLULUĞUNU 25 CANIMIZA YÜKLEYECEKLER

Sorumlulara verilen takipsizlik kararının ölenlerin yakınlarını derinden üzdüğünü ve adalete güveni zedelediğini kaydeden Yüceer, “Önlem almayan, denetlemeyen,  aman seçimlere yetiştirelim diye yarım yamalak işlere olur veren ülke yöneticileri, Bakanlar, Bakanlık yöneticileri, genel müdürler hakkında takipsizlik kararı verilip tüm suçun alt düzey çalışanlara yüklenmesi cezasızlık kültürünün en açık örneğidir. Utanmasalar bu facianın sorumluluğunu hayatını yitiren 25 canımıza yükleyecekler” diye konuştu.

BİR ÖZRÜ BİLE ÇOK GÖRDÜLER

Yağmuru bahane eden iktidarın yakınlarını yitirenlerin acılarına duyarsız kaldığını aktaran Yüceer, “Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın demiryollarında alt düzeyde görev alan birkaç idareci ve memur hakkında iddianame hazırlamaya karar verip, asıl büyük sorumluluğu taşıyan siyasetçileri ve yüksek bürokratları aklaması adeta Pamukova tren kazasında olanların bir tekrarının yaşandığını gösteriyor. Pamukova kazasında da zamanın yönetici ve bürokratları sütten çıkmış ak kaşık gibi sorumluluktan sıyrılmış, bütün suç ve sorumluluk üç beş garibana yüklenmişti. Böyle bir sorumsuzluk ve cezasızlık kültürüne ancak kabile devletlerinde rastlanır. 25 can yitmiş, 340 insanımız yaralanmıştır. Önce yağmuru bahane eden iktidar yakınlarını yitirenlerin acılarına duyarsız kalmış, bir özrü bile çok görmüştür. Görülmektedir ki, yargı mercii de aynı duyarsızlığı paylaşmaktadır” diye tepkisini dile getirdi.

MISIR DA BİLE ULAŞTIRMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Mısır’da yaşanan tren kazası ilgili de Mısır halkına başsağlığı dileyen Yüceer, “Mısır'ın başkenti Kahire’de, bir tren, istasyonun platformuna çarptı. Çarpma sonucu trenin yakıt deposu patladı. Çıkan yangında 25 kişi hayatını kaybetti. Kazanın ardından ulaştırma bakanı istifa etti. Mısır başsavcılığının yaptığı açıklamada, kazaya makinistlerin kavgasının sebep olduğu belirtildi. Mısır halkının başı sağolsun. Mısır da bile ihmal sonucu istifa olmuşken ülkemizde bir kişi istifa etmediği gibi ihmali olanlara takipsizlik verilmiştir” dedi.