TÜRKİYE’DE ÜRETİYOR DÜNYAYA PAZARLIYOR

TÜRKİYE’DE ÜRETİYOR DÜNYAYA PAZARLIYOR
Tekirdağ’da lunapark işletmeciliği yapan Dal Lunapark, Erzincan’da başlayan ilk çalışmalarının ardından 1958 yılında Abdülbaki DAL tarafından Ankara'da Atlı Karınca imalatı ile başlayıp, 1974 yılında Yük. Maki. Müh....

Tekirdağ’da lunapark işletmeciliği yapan Dal Lunapark, Erzincan’da başlayan ilk çalışmalarının ardından 1958 yılında Abdülbaki DAL tarafından Ankara'da Atlı Karınca imalatı ile başlayıp, 1974 yılında Yük. Maki. Müh. Özcan DAL yönetimine geçerek hızlı bir büyüme kaydetmiş, bugün 1980 yılında Gebze'de 10 dönüm arazi üzerine kurulan Türkiye'nin en büyük lunapark fabrikasında hizmete devam etmektedir. Lunapark oyuncakları üretiminde ve işletmeciliğinde sektörünün önde gelen firması olmayı başaran Dal Lunapark, büyük projeleri ile atılım yapmaya devam ediyor. Çok sayıda ödüle layık görülen firma, kurduğu oyun alanları ile yurt içinde ilklere imza atıyor. İlk İhracatını 1987 yılında yaparak bugün halen hız kesmeden 100 ün üstünde ülkelere ihracat yapıyor, yerli ve milli olması nedeniyle takdir topluyor.  Türkiye’nin oyuncak sektöründeki gururu olan Dal Lunapark A.Ş’nin Genel Müdürü Mustafa Dal ile yurt içi ve yurt dışı ile ilgili çalışmaları ile ilgili konuştu.

-‘Dal Lunapark olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?’

Dal Lunapark A.Ş’nin Genel Müdürü Mustafa Dal:  Türkiye’nin ilk Lunapark Ekipmanları üreticisi olan ve dünya markası haline dönüşen firmamız AR-GE ve inovasyon alanında yaptığı yatırımlar ile her geçen gün portföyümüzü geliştirerek 20 den fazla patentli üniteye sahip olmayı başardık. Aynı zamanda ürettiğimiz tüm makinalarımız TUV standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Üretimimizin yüzde 90’nı ihraç ediyoruz. İlk ihracatımızı Yunanistan'a yaptık. Üretimin yüzde 90'ını Almanya, İngiltere, İrlanda, Fransa, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda Irak, Dubai, Suudi Arabistan, Fas, Tunus, Cezayir gibi ülkelere yapıyoruz. Bugün Almanya’ya üretim yapan tek Türk firmayız. Dünya devleriyle yarışıyor ülkemizi birçok kıtada gururla temsil ediyoruz.

Yurt içindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Dal Lunapark olarak oyuncak üretimimizin yani sıra kendi imalatimiz olan eglence merkezlerinin işletmeciliğini de yapıyoruz. Türkiye’de ilk Outdoor Temalı parkını Viaport Temapark olarak hayata geçirerek ülkemizi temaparkla tanıştırdık. Bugün halen Viaport temaparkımızın yanısıra Viaport Marina Korsan Adası’nda da temapark alanında çalışmalarımızı geliştirmeye devam etmekteyiz.

Gebze Lunapark, Gebze Center Temapark, Gebze Center Bowling,  Viaport Temapark, Mng Avm Dal Temapark, Darıca Lunapark, Tekirdağ  Lunapark,  Gebze Eskihisar Macera Parki ve Dağ Kızağı, Tuzla Viaport Marina Korsan Adası Temapark olmak üzere  toplam 9 adet işletmemiz bulunmaktadır.

1990 yılından bu yana Tekirdağ’da işletmecilik yapmaktayız. Yıllardır halkımızı güvenle eğlendirmek bizim en büyük gururumuz oldu.  Aile olarak bır yanım Tekirdağ da olduğu için Tekirdağ’a ayrı bir önem veriyoruz. Bu şehirle alakalı güzel hayallerimiz var.  TRAKYA LAND adıyla şehrimizi temaparkla tanıştırmak ve şehrimize yeni bir soluk katmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konu ile alakalı Sayın Kadir Albayrak ve Sayın Cüneyt Yüksel’e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

-Ülkemizde bu işi yapan 2 firmadan birisiniz, yerli ve milli üretim yapıyorsunuz bu konuda ne diyeceksiniz?

39 yıldır Gebze’deki fabrikamızda faaliyet gösteriyoruz. Lunapark sektöründe bir Dünya markası haline geldik. Yüzde yüz yerli sermayenin, Türk mühendis ve ustalarının emeği ile en büyük dönme dolap olma özelliği de taşıyan projemizi hayata geçirdik. Ankara Gölbaşı Belediyesi’nin 120 bin metre karede de yapılan Şehir Parkına inşa edilen 42 metre, 20 kapalı kabinli, İlçenin en yüksek yerine panoramik görüntü sağlayan dev dönme dolap projesini yaptık. Bunun yanı sıra Gebze EskiHisar da bulunan ilk yerli ve milli Dağ Kızağı olma özelliğine sahip 40 km hıza ulaşabilen 530 m ray uzunluğunda Dağ Kızağımızı Gebzeli halkımızın beğenisine sunduk. Bu projemiz Shining Star ödüllerinde En Başarılı Yeni Ürün kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

Türk ekonomisinin ve yerli sanayinin atılım yapmak üzere olduğu bir dönemde bu tür projelere imza atmak elbette her anlamda önemli. Bize güvenen ve bu işi bizim yapabileceğimize inanan insanları mahcup etmeyeceğimize inancımız tamdır. Her geçen gün yenilikler katarak teknolojiyle harmanlanmış yeni ürünlerle ve projelerle büyüyerek , ülkemizi dünyada temsil etmeye devam edeceğiz.