TÜRKİYE’Yİ ADEN TEMSİL EDECEK

TÜRKİYE’Yİ ADEN TEMSİL EDECEK
Bu yıl 37’ncisi Portekiz’in Coimbra Üniversitesi’nde düzenlenecek olan YSM 2019’a  (Youth Science Meeting 2019, Gençlik Bilim Toplantısı 2019) Özel Aden Fen Lisesi’nden 3 proje davet edildi. 25- 30 Temmuz 2019 tarihleri...

Bu yıl 37’ncisi Portekiz’in Coimbra Üniversitesi’nde düzenlenecek olan YSM 2019’a  (Youth Science Meeting 2019, Gençlik Bilim Toplantısı 2019) Özel Aden Fen Lisesi’nden 3 proje davet edildi. 25- 30 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan 37.YSM 2019’a  İzmir’den bazı okullar ve Tekirdağ’dan Aden Fen Lisesi Türkiye’yi temsil edecek.

37.Gençlik Bilim Toplantısında Özel Aden Fen Lisesini Kimya alanında 2, biyoloji alanında ise 1 proje temsil edecek.  TUBİTAK dahil birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ve kongrelerde temsil eden, çok sayıda ödül kazanan 10-A sınıfı öğrencilerinden Ayşenaz Uzun’un Biyoloji Öğretmeni Dr. Gülsemin Savaş Tuna danışmanlığında hazırladığı ‘Improvement of Some Mechanical Properties of Fabrics Using Euphorbia Extract= Kumaşların Bazı Mekanik Özelliklerinin Doğal Maddeler Kullanılarak Geliştirilmesi’ adlı proje Kimya alanında katılacak.

Kimya alanındaki diğer proje ise yine bu yıl çok sayıda Ulusal Proje Yarışmalarında ve Uluslararası kongrelerde Tekirdağ’ı temsil eden Damla Demirbilek ile Efe Zeybek’in Biyoloji Öğretmenleri Dr. Gülsemin Savaş Tuna danışmanlığında hazırladıkları ‘Investigation Of Dandelion (Taraxacum Officinale) Plant As An Alternative Source For A Natural Rubber Production= Karahindiba (T. officinalis) Bitkisinin Doğal Kauçuk Üretimi İçin Alternatif Bir Kaynak Olabilirliğinin Araştırılması’ adlı proje. TUBİTAK ile birçok Ulusal Proje Yarışmasında ve Uluslararası Kongrelerde Özel Aden Fen Lisesini Biyoloji alanında temsil eden, Melisa UYSAL ve Yağmur DAŞDAN’ın Biyoloji Öğretmenleri Dr. Gülsemin Savaş Tuna ve Gökçen Ozan danışmanlığında hazırladığı “Natural Solution From Mexican Marigold (T. Erectal.) Against The Vaginitis Problems Of Women= Kadınların Vajinit Sorunlarına Karşı Kadife Çiçeğinden  (T. Erecta L.) Doğal Çözüm’’ adlı proje de Biyoloji alanında  Tekirdağ’ı ve Türkiye’yi temsil edecek.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Özel Aden Fen Lisesi Hasan Erdoğan; "Çok sayıda ülkenin öğrencilerinin katıldığı toplantıya 90 proje davet edilmiştir. Gençler  toplantı sürecinde Üniversitede derslere katılacak, laboratuvar eğitimi alacak ve çeşitli faaliyetlerde bulunacaklardır. Proje sahibi öğrenciler Seminer salonunda tüm katılımcılara İngilizce olarak projelerini sunacaklardır.Tekirdağ’dan bugüne kadar bu faaliyete katılan bir okul bulunmamakta. Tekirdağ’da İlkleri gerçekleştiren Aden Fen Lisesi bir ilke daha imza atacaktır. Öğrencilerimizi ve Öğretmenimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.’’ dedi.