YENİ ADLİYENİN AÇILACAĞI TARİH BELLİ OLDU

YENİ ADLİYENİN AÇILACAĞI TARİH BELLİ OLDU
Tekirdağ eski kapalı cezaevinin yerine yapılan yeni adliye binasının bir ay içerisinde hizmete gireceği öğrenildi. 600 odalı binanın açılışını ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yapacak.2 YILDA TAMAMLANDITekirdağ’ın Süleymanpaşa’da,...

Tekirdağ eski kapalı cezaevinin yerine yapılan yeni adliye binasının bir ay içerisinde hizmete gireceği öğrenildi. 600 odalı binanın açılışını ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yapacak.

2 YILDA TAMAMLANDI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa’da, Adalet Bakanlığı tarafından 13 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yapılan Tekirdağ Adliye Sarayı inşaatı tamamlandı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç tarafından düzenli olarak kontrol edilen ve denetlenen inşaatın mart ayı içinde açılması planlanıyor. 100.yıl mahallesinde, Tekirdağ Eski Kapalı Cezaevi’nin yerinde 2016 yılında temeli atılan adliye sarayı inşaatı bitirilerek çevre düzenlenmesi tamamladı.  Arsa alanı 18.224 m2, İnşaat alanı 9000 m2. Toplam kapalı kullanım alanı yaklaşık 42.000 m2 olan adliye sarayında evrak taşınması ve yeni mobilyaların montajı sürüyor.

İÇİNDE 600 ODA VAR

Uzun yıllardır Tekirdağ’da büyük sorun teşkil eden, geçici kiralık binalarda ve sıkışık ortamlarda hizmet vermeye gayret eden Savcı, Hakim ve adliye çalışanları binanın hizmete girmesi sonrası rahat bir nefes alacaklar. Mevcut kullanım alanı içerisinde 20 adet duruşma salonu, Hakim ve Savcı odaları, mahkeme kalemleri, savcılık birimleri, idari birimler ve diğer kullanım alanlarını kapsayan yaklaşık 600 adet oda olacak. Modern Adliye Sarayı içerisinde ayrıca banka, postahane, restaurant, cafe, bayan- erkek kuaförü ile açık cezaevlerinde üretilen ürünlerin satılacağı market bulunacak. Mobilyalarının, İzmir Foça açık cezaevindeki mahkumlar tarafından üretilen mobilyalardan, perdelerininde İzmir Şakran açık cezaevindeki mahkumlar tarafından üretilen ürünler olacağı verilen bilgiler kapsamında. Yine yeni adliyenin temizliğini ise açık cezaevinde kalan mahkumlar yapacak.

BAKAN AÇACAK

600 odalı binanın açılışını ise Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yapacak. Açılış gününün bakanın programına göre netleşeceği öğrenildi. Mart ayı içinde yeni binanın hizmete girmesinin ardından Valilik yanındaki eski bina yıkılarak yeşil alan yapılacak. Yine Köprübaşı ve Çınarlı Mahallesi, maliye binasında bulunan 4 binadaki birimler yeni binaya kaydırılacak.