YENİ TADİLATTAN ÇIKAN OKUL BOŞALTILDI

YENİ TADİLATTAN ÇIKAN OKUL BOŞALTILDI
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde; İstanbul'un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yoğun...

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde; İstanbul'un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yoğun olarak hissedildiği Tekirdağ’da birçok okulun hasar gördüğünü belirterek, “Bazı okullar, boşaltılırken, bazı okulların belli bölümleri kapatılmıştır. Tekirdağ’daki okulların depreme dayanıklılık açısından testi yapılmış mıdır? “diye sordu. Aygun, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu binasının 200 bin TL harcanarak çatısından, duvar onarımı ve badanasına kadar geniş kapsamlı bir tadilattan geçirildiğini, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatıldığını belirterek, “Okul riskli ise neden 200 bin TL harcanarak tadilat gördü? Kamu kaynakları neden çarçur ediliyor” diye sordu.

Aygun, veli, öğretmen ve öğrencilerin okullara ilişkin deprem riski nedeniyle tedirgin olduğunu belirterek, “Tekirdağ’da kaç okulun depreme karşı güçlendirmesi yapılacaktır?” diye sordu. Deprem riski nedeniyle kapatılan Atatürk Ortaokulu ve 75. Yıl İlkokulu öğrencilerinin mağdur olduğunu ve okullarının daimi durumlarına ilişkin endişeli olduklarını anlatan Aygun, yaşanan sıkıntılara işaret etti.

İMAM HATİP OKULUNA KAYDIRILAN ÖĞRENCİLERİN DİPLOMASI NE OLACAK?

Aygun, Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin şu anda  Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne sevk edildiğini vurgulayarak, “Anadolu İmam hatip lisesi öğrencileri sabah saatlerinde eğitim alırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri saat 14.00-20.00 arasında eğitim almaya başlamıştır. Atatürk Ortaokulu öğrencileri, mezun olduğu zaman, diplomalarında hangi okulun adı yazılacaktır?” diye sordu.

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi: Tekirdağ Çorlu Ortaokulu binasının depremde hasar gören bir bloğu boşaltılmıştır. Üç bloklu okulun iki bloğunda tekli eğitimden, ikili eğitime geçilmiştir. Eğitime kapatılan 32 derslik bulunan blok yıkılacak ve yenisi yapılacak mıdır? İkili eğitim nedeniyle öğlenci olan çocuklar, saat 19.30’a kadar ders başı yapmaktadır. Hem veli, hem öğretmen hem de öğrencilerin mağdur olmasına yol açan bu eğitim saatlerine devam edilecek midir? Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu binası, 2019-2020 eğitim öğretim dönemine başlanmadan önce 200 bin TL harcanarak, çatısından, duvar onarımı ve badanasına kadar geniş kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir. Bu kadar geniş kapsamlı tadilat gören okul, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatılmıştır.  Okulun sağlamlık testinden geçemeyerek, hakkında olumsuz Teknik Rapor hazırlandığı öğrenilmiştir. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazıları doğrultusunda okulun mevcut haliyle eğitim ve öğretime devam edemeyeceği yönünde karar alınmıştır.  Okulun, eğitime açılması riskli ise 200 bin TL tutarındaki tadilat neden yapılmış, kamu kaynakları çöpe atılmıştır? Atatürk Ortaokul binası yıkılacak mıdır? Yıkılacaksa yerine yeni okul yapılacak mıdır? 75. Yıl İlkokulu, bu yıl ikili öğretime geçmiştir. İlkokul öğrencileri sabah eğitim alırken, ortaokul öğrencileri öğleden sonra eğitim almaya başlamıştır. İstanbul Silivri depreminin ardından büyük ölçüde hasar gören 75. Yıl İlkokulu da 1 Ekim 2019 tarihinde eğitime kapatılmıştır. 75. Yıl İlkokulu öğrencileri, başka ilkokullara kaydırılırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri bu kez Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne sevk edilmiştir. Anadolu İmam hatip lisesi öğrencileri sabah saatlerinde eğitim alırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri saat 14.00-20.00 arasında eğitim almaya başlamıştır. Veli ve öğrencilerden gelen tepkiler üzerine ders saatleri öne çekilerek 13.45-19.00 olarak yeniden düzenlenmiştir. Buna karşın veli ve öğrencilerin rahatsızlığı dinmemiştir.  Atatürk Ortaokulu öğrenci velileri, Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tadilattan geçirilerek eğitime açılmasını talep etmektedir. Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklılık testi olumlu yönde ise bu konuda bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz? Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin çevresindeki aydınlatmaların yetersiz kalması nedeniyle geç saatte okuldan çıkan öğrencilerin korku ve endişe yaşadığı görülmektedir.  Öğrenci güvenliğinin sağlanması için okul çevresindeki aydınlatmaların arttırılması amacıyla girişimlerde bulunacak mısınız? Atatürk Ortaokulu öğrencileri, mezun olduğu zaman, diplomalarında hangi okulun adı yazılacaktır? Gelecek öğretim yılından itibaren Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kayıt yaptıracak öğrenciler diploma aldığında, mezun oldukları okul bölümünde ne yazacaktır? Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi, sabah ve öğlen saatlerinde farklı okul türlerinde mi eğitim verecektir?

ATATÜRK BÜSTÜ TAMİR EDİLECEK Mİ?

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde İbrice Mahallesi İlkokulu’nun, Atatürk Büstü bakımsızlık nedeniyle içler acısı haldedir. İlkokul binası ve Atatürk Büstü’nü onarımdan geçirmeyi düşünüyor musunuz?