GENEL GÜNDEM

GÖRDÜKLERİ MANZARADAN ETKİLENİP GELİNLİK ÇEYİZLERİNİ GÖNDERDİLER

GÖRDÜKLERİ MANZARADAN ETKİLENİP GELİNLİK ÇEYİZLERİNİ GÖNDERDİLER

FERHAT AKGÜN

 

Tekirdağlı köylü kadınlar yangın bölgesinde çaresiz şekilde kalan köylü kadınları görünce sandıktan çıkardıkları çeyizlikleri başta olmak üzere bir kamyon giyecek malzemesini Manavgat’ta göndermek için topladı. Kıyafetlerin içinden çıkan paralar ise eşyaları paketleyen kadınları duygulandırdı. 8 yıl önce evi yanan bir kadın ise ‘onları en iyi ben anlarım’ diyerek toplanan eşyaları paketliyor.

 

 

 

 

 

EL EMEĞİ GÖZ NURU ÇEYİZLERİNİ GETİRDİLER

 

Evleri yanan kadınları gören Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Bıyıkali köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Ebru Örnek, çevre köylere de haber vererek yangında kıyafetlerine kadar kaybeden insanlara elbise toplamak için kampanya başlattı. Örnek’in duyurduğu kampanya kısa sürede büyüdü. Köylü kadınlar Örnek’in evine şalvar, yazma, çamaşır, yatak ve yorgan getirmeye başladı. Gelinlik çeyiz sandıklarını açan köylü kadınlar el emeği göz nuru yazmalarını yangından etkilenen bölgeye ulaştırmak için paketledi.

 

KIYAFETLERİN ARASINDAN ÇIKAN PARALAR DUYGULANDIRDI

 

Kısa sürede bir kamyon eşya toplayan Örnek ve arkadaşlarını en çok etkileyen ise kıyafetlerin arasından çıkan paralar oldu. Bir kamyon eşya toplayan Örnek eşi Okan Örnek ile birlikte eşyaları Manavgat’taki köylü kadınlara teslim edecek.

 

BABAANNE YADİGARLARINI SANDIKTAN ÇIKARDILAR

 

Kampanyayı başlatan Ebru Örnek, “Son günlerde zor dönemlerden geçiyoruz. İnternette gördüğüm bir haberde kadınların şalvar, yazma gibi kıyafetlere ihtiyacı olduğunu gördüm. Bizlerde de şalvar çok fazla kullanıldığı için göndermek istedim. Amacım 2 koli toplamaktı. Bir kamyon topladım. Çeyizlerinden yazmalarını gönderenler, anne yadigarlarını babaanne yadigarlarını gönderenler oldu. Evimizin önüne arabalarla eşyalar geliyor” dedi.

Eşyaları paketlemeye yardım eden Selma Altay “Ebru arkadaşımızın kampanyasına köylü kadınlar olarak destek verdik. Köylü kadınlara duyurduk. Burada toplanan eşyaları paketledik. Ürünlerimizi hazırladık. Kıyafetlerin yanında temizlik malzemelerini kolileyerek hazır ettik” dedi.

Tuğba Urcan isimli köylü kadın, “Bebek eşyalarına kadar ürünlerimizi paketledik. Gelin sandıklarından çıkan kıyafetleri insanlar özenle bizlere getirdi. Bizlerde bunları paketledik. İnşallah insanlara ulaştıracağız” dedi.

 

‘8 YIL ÖNCE EVİN YANDI ONLARI EN İYİ BEN ANLARIM’

 

8 yıl önce evi kül olan Ümmühan Çakı, “Bir bayram günü benim de 8 yıl önce evim yanmıştı. Onları en iyi anlayan da benim. Yemek yaptığımız sırada elektrikten çıkan yangında evimiz bir saatte kül oldu. İçeriden bir kendimiz çıktık. Eşyalarımızı dahi çıkartamadık. Bölgedeki insanları görünce aynı duyguları yeniden yaşadım. Zaten hiç unutamamıştım. Bir türlü unutamadık. Yeni ev yaptık eşya aldık ama bir türlü yangını unutamadık. Hatıralarımız yandı” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL