GENEL GÜNDEM SİYASET

‘Hayrabolu yolu bu hesapla 12 yılda biter’

‘Hayrabolu yolu bu hesapla 12 yılda biter’

Tekirdağ’da en çok ölümlü kazanın meydana geldiği Tekirdağ-Hayrabolu Devlet Yolu’nun AKP döneminde tamamlanamayacağı, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na verdiği soru önergesine gelen yanıtla ortaya çıktı. Aygun, “Bakan’ın verdiği bilgiye göre, 45.7 kilometrelik yolun sadece 13 kilometresi tamamlanırken, ne zaman biteceği de yanıtsız kaldı. AKP iktidarında bu yolun bitmesi mümkün görünmüyor. 5 yılda sadece 13 kilometre yol yaptılar. Bu hesapla yolun tamamının bitmesi için 12 yıl daha gerekiyor” görüşünü dile getirdi.

TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’un Hayrabolu Yolu konusunda Cumhurbaşkanlığı 2021 Yatırım Programı ile ters düşen açıklamasına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıt veremediğini de söyleyen Tekirdağ Vekili Aygun, “AKP’de yolun sonu göründü. Herkes ayrı telden çalıyor. Yol konusunda bile tutarlı açıklamalar yok” dedi.

Aygun, Tekirdağ’ın “ölüm yolu” olarak adlandırılan 45.70 kilometrelik Tekirdağ-Hayrabolu Yolunun yılan hikâyesine döndüğünü söyledi. 2016 yılında yatırım programına alınan yol projesinin 2021 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’nda 1000 TL iz ödenek ayrılarak, 2024 tarihine ötelendiğini kaydeden Aygun, “Ne var ki TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop Tekirdağ’a geldiğinde Yatırım Programı ile ters düşen açıklamalar yaparak, vatandaşa gerçek dışı bilgiler verdi” diye konuştu. Aygun, “Sayın Şentop, yol için 187 milyon lirayı bulacak ödemenin söz konusu olduğunu, çalışmaların devam ettiğini, yolun planlanan tarihte biteceğini iddia etti” dedi. Bu konuda bir soru önergesi verdiğini “Cumhurbaşkanlığı 2021 Yatırım Programı mı Sayın Şentop’un sözel bilgileri mi doğru” diye sorduğunu anlatan Aygun, “Bu soruma yanıt verilememiş ama dolaylı yoldan Sayın Şentop’un açıklamaları havada bırakılmış. Yolun bitiş tarihini bile söyleyemediler” tepkisini ortaya koydu.

İŞTE BAKAN’IN CEVABI

Aygun’un soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan gelen yanıt aynen şöyle:
“Tekirdağ-Hayrabolu Devlet Yolu, 45.7 kilometre uzunluğunda bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol alarak planlanmış olup bugüne kadar 13 km’si tamamlanmıştır. Yol yapım çalışmaları iş programına uygun şekilde devam etmekte olup, çalışmalara paralel kamulaştırma işlemleri de sürdürülmektedir. Proje kapsamında bugüne kadar kamulaştırma bedelleri taşınmaz maliklerine ödenmiştir.”
“BU YOLU CHP BİTİRİR”
Aygun, bu yanıtın Hayrabolu Devlet Yolu konusunda AKP’nin beceriksizliğini ortaya koyduğunu belirterek, “Yani 5 yılda 13 kilometre yol yapmışlar. Senede 2.6 kilometre yapan iktidar 45.7 kilometrelik yolu bitirmek için 12 yıla daha ihtiyaç duyar. İnşallah bu yolu CHP iktidarında biz bitirip vatandaşın hizmetine sunacağız. Buradaki ölümlü kazalara son vereceğiz!” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL