GENEL SİYASET

Hedef Tekirdağ’dan Bulgaristan’a 20 bin oy

Hedef Tekirdağ’dan Bulgaristan’a 20 bin oy

Bulgaristan seçimleri için Tekirdağ’da oy kullanan çifte vatandaşları ziyaret eden CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu zamana kadar Bulgaristan seçimlerinde çifte vatandaşlık hakkında sahip yurttaşlarımızın oy kullanmaları için, onların oy kullanmalarını kolaylaştırmak için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu dönem kaymakamlar, valiler de devreye girdiler. Öyle görünüyor ki Bulgaristan’da yapılan seçimlerde yurttaşlarımızın oy kullanmalarının önemini hükümette anlamış durumda. Ama hep şunu söylüyorum: Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı da unutmaz” dedi.

Tekirdağ’da yaşayan çifte vatandaşlık sahibi Bulgar göçmenleri, Bulgaristan’daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Tekirdağ’ın 7 ilçesinde 11 okulda toplam 18 sandık kuruldu. Faik Öztrak da CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile birlikte sandık kurulan okulları ziyaret etti.

Öztrak, burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Biraz önce içeride Balkan masası sorumlusu arkadaşımla konuştum. Geçen dönemki oy kullanma sürecinin 2-3 katı şu anda oy kullanıldığını söyledi. Bu tabii çok önemli bir şey. Bunun için uğraşıyoruz. Oy kullanmanın Bulgaristan demokrasisine hem ciddi katkıları olacak hem de bu boyutta kullanılan oyların Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilere önemli katkıları olacak. Aynı zamanda tabii Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerine de çok büyük katlılarının olacağını düşünüyoruz. Bu zamana kadar Bulgaristan seçimlerinde çifte vatandaşlık hakkında sahip yurttaşlarımızın oy kullanmaları için, onların oy kullanmalarını kolaylaştırmak için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu dönem kaymakamlar, valiler de devreye girdiler. Öyle görünüyor ki Bulgaristan’da yapılan seçimlerde yurttaşlarımızın oy kullanmalarının önemini hükümette anlamış durumda. Ama hep şunu söylüyorum: Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı da unutmaz.”

Bulgaristan Göçmenleri Derneği Başkanı Kemal Öztürk ise “Bu yıl çok düzgün, muhalefeti ile iktidarı ile sivil örgütleri ile ciddi bir çalışma yapıldı. Bugün de onun meyvelerini topluyoruz. Bu seçimlerde biz Bulgaristan’a en az 100 bin oy göndermezsek yazık emeğimize diyorum. Bunu bekliyoruz. Tekirdağ olarak en az 20 bin oy göndereceğiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL