GENEL GÜNDEM YAŞAM

HEYKELTRAŞLAR SATIŞA KARŞI

HEYKELTRAŞLAR SATIŞA KARŞI

 

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den AK Parti’ye geçen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi yönetimi, önceki dönemde yapılıp halka açık alanlarda sergilenen ve belediye envanterinde yer alan heykelleri satma kararı aldı.

 

 

2015 yılından beri düzenlenen heykel sempozyumlarında küratör olarak görev alan heykeltıraş Nermin Sözel, “Süleymanpaşa Belediyesi ile her yıl uluslararası normlara dayalı olarak yaptığımız bir protokolde heykellerin satılamayacağına dair bir ibare var. Heykelleri satarak, yoksul insanlara yardım yapılacağının söylenmesi “böyle mi belediyecilik yapıyorsunuz” sorusunu sordurur” dedi.

 

 

 

 

Süleymanpaşa Belediye Meclisi, AK Parti ve MHP’lilerin oy çokluğu ile belediye bünyesinde bulunan heykellerii satma kararı aldı. Alınan kararla, satılan sanat eserlerinin gelirlerinin sosyal yardım olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı belirtildi. Karara göre Süleymanpaşa’nın CHP’li eski Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat döneminde, ilçeye gelen dünyaca ünlü heykel sanatçılarının yöreyi ve insanını anlatan farklı temalar üzerinden yaptıkları ve her biri özgün bir eser olan heykel çalışmaları açık artırmayla satılacak.

 

 

 

Cumhuriyet’e konuşan ve alınan kararı eleştiren Süleymanpaşalılar ilçe merkezindeki açık alanlarda sergilenen heykellerin, düzenlenen festivallerle Tekirdağ’a gelen dünyanın tanıdığı çok değerli sanatçılarca yapıldığını, tablolarda da ülkemizin seçkin ressamlarının imzası bulunduğunu belirterek Süleymanpaşa’ya özgü, orijinal ve tek olan bu sanat eserlerinin satılacak olmasını büyük bir üzüntüyle karşıladıklarını söylediler. AKP’li Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e tepki gösteren Tekirdağlılar, yoksullara yardım için sanat eserlernin satılmasını, “Sanat düşmanlığına kılıf uydurma çabası” olarak nitelendirirken, sanatseverler de tepkilerini “Sanatı da satışa çıkardılar” sözleriyle dile getirdi.

 

 

Heykeltıraş Nermin Sözel, “Bizim Süleymanpaşa Belediyesi ile her yıl uluslararası normlara dayalı olarak yaptığımız bir protokol söz konusu. Bu protokolde heykellerin satılamayacağına dair bir ibare var. Belediye protokole göre bu heykelleri kaldırıp depoya koyar ama satamaz. Hukuki yollara başvuracağız” dedi. Sözel Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaptığı sanatsal etkinlikler ile 4 yılda Avrupa Birliği’nden 3 ödül aldığını kaydetti.

 

 

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL