GENEL GÜNDEM

HUKUKSUZLUK TAM GAZ DEVAM

HUKUKSUZLUK TAM GAZ DEVAM

Kiracısı olduğu maden sahasından hiçbir hukuki karar olmadan zorla çıkartılan, Volkay Enerji ve Madencilik yetkilisi Özkan Engin, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi’nin hak sahibine teslim edin kararına rağmen bir türlü maden sahasını teslim alamıyor.
Şimdi ilginç bir olay yaşandı; kararı kaymakamlık taraflara tebliğ etmeden önce, yeni kiracı firma Batı Trakya madencilik A.Ş. karar tebliğinden önce 2. İdare mahkemesinden yürütmeyi durdurma aldı. Hukuki haklarını kullanacaklarını ifade eden Engin, tebliğ tarihinden önce nasıl yürütme durdurma alındığını anlayamadığını kaydetti.

 

 

 

 

10 YILLIĞINA KİRALADI, SÜRE DOLMADAN BAŞKASINA KİRAYA VERİLDİ

 

 

 

 

Volkay Enerji Mad.San ve Tic. Ltd. Şti. yetkilisi Özkan Engin, Malkara İbrice Mah. Çifteköprüler mevkiinde bulunan sözleşme tarihindeki ruhsat sahibi Volkar enerji A.Ş.’den IV. Grup kömür maden sahasını 2012 tarihinde 10 yıllığına kiraladığını bu süreçte başına Türkiye’de ender görülecek olaylar zinciriyle karşılaştı.16.10.2012 tarihinde, Volkar A.Ş. maden ruhsatını aralarındaki sözleşmeye aykırı şekilde Baltacı İç ve Dış Nak.Pet.Ür. ve Madencilik San ve Tic. A.Ş. ye devrettiğini ve olayların bundan sonra yaşandığını hatırlatan şirket yetkilisi Engin, “Baltacı A.Ş.’ de zilyetimizde olan maden sahasına tecavüz ve müdahalede bulunduğu için hukuki süreç başladı ve Malkara Kaymakamlık makamınca da 04.06.2013 tarihinde tecavüz ve müdahalenin menine dava konusu yerin tarafımıza iadesine karar verildi ve infazı 12.06.2013’de yapıldı.” dedi.

 

 

 

“MALKARA KAYMAKAMI İŞGALCİLERİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞMIŞTIR”

 

 

 

 

2012 yılından beri de Fetocu olarak dava edilen ruhsat sahibi şirket ile kiracı olarak mücadele ettiğine de vurgu yapan Engin, “15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hemen akabinde ruhsat sahibi şirket yöneticileri tutuklandı. Şirketin yönetimi TMSF’ye devroldu. Hukuki süreç halen devam ediyor. Bu hukuki süreçte, ruhsat sahibi şirketin eski yöneticileriyle, daha sonra bu şirkete fetöcülük nedeniyle el koyan TMSF tarafından atanan yöneticilerin eylem ve söylemleri ne yazık ki aynı şekilde vuku bulmaktadır. 05.07.2019 günü tasarrufu ve zilyetliği şirketime ait olan maden sahasının, hiçbir hukuki karar ve gerekçe olmadan ruhsat sahibi şirket ile yeni sözleşme yaptıkları bir şirket yöneticileri tarafından iş yerim işgal edilip çökülmüş ve mülkiyet hakkıma tecavüz edilmiştir.
Şahsıma ve şirketime ait olan ekipmanlara da hiçbir tutanak dahi tutulmadan el konulmuş ve sonrasında zarar verilmiştir. Şirket çalışanım hiçbir mahkeme kararı olmaksızın zorla kollu kuvvetlerinin gücü kullanılarak dışarı atılmıştır. Yapılan işgale resmiyet kazandırmak amacı ile TMSF isminin ve gücünün ve devletin diğer kurumları tarafından sözlü talimatla usulsüz bir şekilde ve Malkara Kaymakamı’nın da tüm bu usulsüz iş ve işlemlere karşı müracaatımızı reddedip, hak sahibi olduğumuzu çok iyi bildiği halde işgalcilerin haklı olduklarını anlamlandırmaya çalışmıştır.” Sözlerine yer verdi.

 

 

 

KARAR KİRACI FİRMAYA TEBLİĞ EDİLDİ

 

 

 

 

Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi 11.10.2019 tarihinde söz konusu yerin zilliyet sahibi Volkay Enerji olduğuna hükmederek kararı kaymakamlık ve Volkay Enerjiye tebliğ etti. Bunun üzerine 22 Kasım tarihinde Malkara kaymakamlık, jandarma ve taraflar eşliğinde maden sahasına giderek 1. İdare mahkemesinin kararına istinaden kaymakamlığın boşaltma kararını saat 15:30’da yeni kiracı firma olan Batı Trakya Mad. AŞ’ye ve Volkay Enerji Mad. Ltd.Şti. ne tebliğ etti.

 

 

 

 

TEBLİĞDEN ÖNCE YÜRÜTMEYİ DURDURMA ALMIŞLAR

 

 

 

 

Ancak yeni kiracı Batı Trakya Mad.A.Ş. firması karar tebliğinden önce 2. İdare mahkemesinden yürütmeyi durdurma aldığı ortaya çıktı. Bu durum şaşkınlıkla karşılandı. Firmanın karar tebliğ edilmeden önce nasıl mahkemeye başvurduğu karardan önceden nasıl haberinin olduğu da merak konusu oldu.

 

 

 

 

“KAYMAKAM TARAF OLUYOR”

 

 

 

 

Volkay Enerji Mad.San ve Tic. Ltd. Şti. yetkilisi Özkan Engin, kaymakamın bu işte diğer firmaları koruyucu nitelikte davrandığına vurgu yaparak, “Kararı niçin son gün, ve mesainin son saatlerinde uygulamaya kalkmıştır. Burada art niyetli olup olmadığı açıkça ortadır. Maden sahası ve eklentilerin zilyet sahibine nasıl teslim edileceği 1. İdare mahkemesi tarafından açıkça tarif edildiği halde ,kadastorucu tarafından,işgal ve müdahale ile ilgili yeni bir plan çizilmesi hukuka aykırıdır. Burada rödövans sözleşmesi tüm ruhsat alanını kapsadığı halde sadece hafriyat alanındaki işletme izninin alanına tecavüz ve müdahale varmış izlenimi verilmektedir. Kaymakam ve kadastro teknikeri maden sahasının işletme alanını Volkay Enerjiye teslimine, yine ruhsat sınırları içinde kalan tesisler, idari bina, depolama alanlarına sanki müdahale ve tecavüz yokmuş gibi gösterilmek istenmektedir” dedi.

 

 

 

 

Engin, “Oysaki karar 22 Kasım 2019 saat 15:30’daki maden sahasında ruhsat alanı içindeki idari bina ve tesislerin olduğu kısımda tebligatın yapıldığını buraya tecavüz yoksa neden mahallinde yapılmadığının (tecavüz ve müdahalenin olduğu alanda) sorgulanmasını istiyorum. Bu karar taraflara tebliğ edilmeden 2. İdare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı nasıl verilmiştir? Aynı tarihte saat 15:30’da taraflara karar okunurken 2. İdare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını aynı gün vermesi ve kaymakamlık kararının taraflara okunup tebliğ edildiği anda 2. İdare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının watsapp mesajı ile kaymakamlık görevlilerinin önüne konması şüphe ve şaşkınlık uyandırmıştır. Yürütmeyi durdurma kararları böyle mi verilmektedir? Türkiye Cumhuriyeti’nin Kaymakamı olan zatın, bundan sonraki iş ve işlemlerini hayretle izlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL