GENEL

Hükümete seslendi :Çiftçinin faizini silip, uzun süreli borçlanma vadesi yapın

Hükümete seslendi :Çiftçinin faizini silip, uzun süreli borçlanma vadesi yapın

FERHAT AKGÜN

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Çiftçi sadece 2021 yılında, son 18 yıllık borcun tamamının beşte biri kadar borçlandı. Çiftçi borcunda kırılma noktası, 2021 yılıdır. “dedi.

 

 

Çiftçinin kredi borçları ile ilgili açıklama yapan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 İdari Faaliyet Raporu’na göre, 2003-2021 yılları arasındaki 18 yılda çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden 479,7 Milyar TL kredi kullandığını görüyoruz.Ama ekonomik krizin derinleştiği 2021 yılında çiftçinin borç miktarı 97.3 milyar TL’ye ulaştı. Yani çiftçi sadece 2021 yılında; sadece bir yılda, 18 yıllık borcun beşte biri kadar borçlandı” dedi.

‘ÇİFTÇİNİN FAİZİNİ SİLİP, UZUN SÜRELİ BORÇLANMA VADESİ YAPIN’

Aygun sözlerine şöyle devam etti: Acizlik vesikası alan çiftçi sayısı ise 21 bin 333’e ulaştı. Aciz belgesi, borçlunun tüm mallarının satılmış olmasına rağmen satılan mallardan elde edilen miktarın borçlarını ödemeye yetmemesi durumunda alacaklılara verilen belgedir. Çiftçimiz; bu kadar acziyet içine düşmüştür. Çiftçimizi borç batağında boğdular. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 İdari Faaliyet Raporu’nun ‘Öneriler ve Tedbirler Bölümünde’, ‘Çiftçinin tarımsal girdilere ulaşımı için gerekli tedbirler alınacaktır’ deniliyor. Çiftçinin girdiye ulaşımında sorun yok ki. Sorun girdi maliyeti. Ama girdilerin sübvanse edileceği yönünde güvence vermiyor. Bu kafa ile ne tarım düzelir, ne vatandaşımız ucuz gıda alabilir. İktidara sesleniyorum: Çiftçinin tüm bankalara, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının faizini silip, uzun süreli borçlanma vadesi yapın. Yoksa geride ne çiftçi kalacak, ne de tarım yapılacak arazi kalacak!”

‘YENİ NESİL; AKP İLE HELALLEŞMEYECEK’

Aygun, “Çocuklarımıza yeniden sağlıklı beslenme koşulları sağlanması için tarım sektörünün stratejik hale getirilmesi gerekiyor. Çiftçinin tüm girdi maliyetlerini sübvanse edilmesi lazım. Aksi halde yeni nesil, AKP ile helalleşmeyecek.  CHP İktidarında çiftçinin tüm girdilerini, mazot, gübresini sübvanse edeceğiz, tüm borçlarının faizlerini sileceğiz, görülmemiş tarımsal destek ödeyeceğiz” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL