GENEL GÜNDEM

KAYMAKAM HAKKINDA HABER YAPAN GAZETECİYE UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRDI

KAYMAKAM HAKKINDA HABER YAPAN GAZETECİYE UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRDI

 

FERHAT AKGÜN

 

Tekirdağ’ın Şarköy Şenol Kaya, hakkında kıyı kenar kanuna göre yıkım kararı olan kaymakamlık lojmanına kaçak kat yapılmasını haber Şarköy Haber Gazetesi sahibi Nuri Çarlar hakkında asliye hukuk mahkemesinden 1 ay kendisine ve çocuklarına oturduğu konutuna yaklaşmama kararı aldırdı. Aile Mahkemesi sıfatıyla gazeteciye uzaklaştırma kararı veren Şarköy Kaymakamı Asliye Mahkemesi kararında kaymakam Kaya, ‘tedbir isteyen şiddet mağduru’ şeklinde bahsetti.

 

MAHKEMEDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDI

 

Edinilen bilgiye göre olay Şarköy ilçesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Gaziantep Vali Yardımcılığı görevinden Şarköy Kaymakamlığı’na atanan Şenol Kaya’nın iddialara göre kıyı kenar kanuna muhalefetten dolayı yıkım kararı bulunan kaymakamlık lojmanına ek bir oda yaptırdı. Bu durumu ise Şarköy Haber Gazetesi Sahibi Nuri Çağlar gazetesinde haber yaptı. Haber üzerine kaçak eklentiler yıkıldı. Yine Kaymakam Kaya’nın şahsi otomobilini bekçilere yıkatmasını da haberleştiren Çağlar hakkında Şarköy Şenol Kaya, Şarköy Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak 1 ay kendisinden ailesinden ve konutundan gazeteci Çağlar hakkında uzaklaştırma kararı aldı.

 

KARARDA KAYMAKAMA ‘ŞİDDET MAĞDURU’ DENİLDİ

 

Aile Mahkemesi sıfatıyla gazeteciye uzaklaştırma kararı veren Şarköy Kaymakamı Asliye Mahkemesi kararında kaymakam Kaya, ‘tedbir isteyen şiddet mağduru’ şeklinde bahsetti. Kararı tebliğ alan Gazeteci Çağlar’a karara itiraz etti.

 

‘GAZETECİLİK YAPMAM ENGELLENİYOR’

 

Karara itiraz edeceğini kaydeden Gazeteci Nuri Çağlar, “Kaymakam beyin lojmanına ilave oda yapmasını vatandaş ihbarı sonucu haberleştirdim. Valilik kararı gereği kaçak yapı yıkıldı. Bir açılışta davetli olduğum toplantıda beni polisler aracılığı ile dışarı çıkardı. Hakkında haber yaptığım için mahkemeden uzaklaştırma kararı aldı. Şahsıma baskı uygulayarak gazetecilik yapmamı engelliyor. Karara itiraz ettim. Sonuç ne olacak göreceğiz” dedi.

 

KAYMAKAM: GAZETECİ SÜREKLİ KONUTUM ETRAFINDA FOTOĞRAF ÇEKİYOR

 

Uzaklaştırma kararı ile ilgili telefonda konuşan Kaymakam Şenol Kaya, “Ben haber yapılmasını istemiyorum. Ben gazeteci hakkında uzaklaştırma istemedim. Ben kendisi hakkında 2 adet savcılığa suç duyurusunda bulundum. Lojmanın etrafında sürekli gezip fotoğraf çektiği için, bir de benim haberim olmadan bekçiler arabamı yıkamış bunun fotoğraflarını çektiği için kendisi hakkında 2 adet suç duyurusunda bulundum. Mahkemede konutuma yaklaşmama kararı vermiş. Bu şahıs hakkımda sürekli yalan haberler yapıyor.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL