GÖREVDEN ALINDI

GÖREVDEN ALINDI

FERHAT AKGÜN

 

Ergene Derin Dejarz AŞ Genel Müdürü, Tekirdağ Eski Çevre Müdürü Mehmet Ceyhan’ın kızı Esra Ceyhan genç yaşına rağmen inanılmaz bir başarıya imza atarak Türkiye’de belli sayıda bulunan kimyasal atık plastik geri dönüşüm fabrikasının ortağı olması gündeme taşınmıştı. Tekirdağ Valiliği’nin yaptığı soruşturmada Ceyhan’ın fabrikanın yüzde 34 hissesine 10 bin 200 TL vererek ortak olduğu 3 yıl sonra ise fabrikadaki hisselerini Gökhan Diktaş isimli işadamına sattığı ortaya çıkmıştı. Valiliğin soruşturmasının tamamlamasının ardından Çevre ve Şehiricilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı ile Ergene Derin Dejarz AŞ Genel Müdürü, Tekirdağ Eski Çevre Müdürü Mehmet Ceyhan şok bir şekilde görevden alındı.

 

 

24 YAŞINDA FABRİKATÖR OLDU, 3 SENE SONRA HİSSELERİNİ SATTI

 

 

Ergene Derin Dejarz AŞ Genel Müdürü, Tekirdağ Eski Çevre İl Müdürü Mehmet Ceyhan’ın ve İlim Yayma Tekirdağ Kız Konuk Evi Müdürü Meral Ceyhan’ın çevre mühendisi kızları Esra Ceyhan kısa sürede başarılı iş hayatı ile parmak ısırtmıştı. Şanslı çevre mühendisi Ceyhan ortak Ergene ilçesi Marmaracık Mahallesi’nde deri OSB’de kimyasal plastiklerin geri dönüşümünü sağlayan devasa bir fabrika kurmuştu. Türkiye’de belli sayıda bulunan fabrikada kimyasalların taşındığı plastik kutu ve variller yıkanarak geri dönüşüme kazandırılıyor. Fabrika işlem hacmi bakımında Türkiye’nin en büyük tesislerinden biri.

 

 

 

 

 

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI

 

 

 

Olayın medyada geniş yer bulmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı soruşturma başlattı. Soruşturma dosyası Tekirdağ Valiliği’ne gönderilerek soruşturmacı atandı. Soruşturmayı yürüten valilik Esra Ceyhan’ın ifadesini başvurarak firma evraklarını inceledi.

 

 

 

10 BİN 200 TL’YE FABRİKA ORTAĞI OLMUŞ

 

 

 

Soruşturma dosyasında Esra Ceyhan’ın Halil Hız, ve Tuna Eyüp Kahveci isimli işadamları ile Balkan Atık Yönetimi Firmasını kurduğu firmanın yüzde 34’nün karşılığında 10 bin 200 TL sermeye ortaya koyduğu kaydedildi. 28.102016 tarihinde firmayı 3 ortağı ile birlikte kuran Ceyhan, 14/02/2019 tarihinde ise hisselerini devrettiği kaydedildi. Ceylan’ın yine hisselerini Gökhan Diktaş isimli işadamına devrettiği kaydedilmişti.

 

 

JET HIZIYLA GÖREVDEN ALINDI

 

 

Valiliğin soruşturmasını tamamlamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Ceyhan jet hızıyla görevden alındı. Bitmek üzere gelen tesislerin açılışı dahi beklenmeden Ceyhan görevden el çektirildi. Ceyhan’ın kızı ile ilgili iddiaların rahatsızlık yarattığı bu yüzden görevine son verildiği kaydedildi.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL