GENEL

Köy meydanında toplanan çocuklara dağıttılar

Köy meydanında toplanan çocuklara dağıttılar

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde köylüler bir araya gelerek, köy meydanında toplanan çocuklara şeker ve çikolatalar dağıttı.

 

Tekirdağ’ın Ergene ilçesi Pınarbaşı köyünde Balkan geleneği olan çocukları bayramdan önce sevindirme geleneği sürdürülüyor. Gurbette yaşayan köylüler bir araya gelerek köy meydanında toplanan çocuklara şeker ve çikolata, bisküvi dağıttı. Ellerindeki poşet ve sepetlerle sıraya giren çocuklar, bayramı köylerinde geçirmek için gurbetten gelenlerin dağıttıkları şeker ve çikolataları aldı. Muhtarlık tarafından organize edilen etkinliğe CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve  Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel de katıldı.

Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ümit Özkan, “3 seneden beri geleneksel hale getirmiş olduğumuz çocukların bayramını erken kutluyoruz. Herkes elinden geldiğinde çeşitli hediyeler, şeker, çikolatayı çocuklara veriyor. İlk önce 50 kişiyle başladık, şu anda 150-200 kişiye ulaştık. Tepkiler çok güzel. İstanbul, Ankara’daki çevre illerdeki akrabalar geliyor, kaynaşıyoruz” dedi.

Özlem Akın, isimli mahalle sakini ise şunları kaydetti:

“Önceden biz çocuklar toplanıp şeker toplamaya çıkardık. Arife günü çocukları buraya topluyoruz, hediyelerimizi biz kendimiz ikram ediyoruz. Öyle eğlenceli, bayram neşesini unutmasınlar diye”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL