GENEL

‘Maliyetler yüzde 250 artı para kazanamıyoruz’

‘Maliyetler yüzde 250 artı para kazanamıyoruz’

FERHAT AKGÜN

Artan maliyetler nedeniyle fırıncıların para kazanamadığını kaydeden Tekirdağlı Fırıncı Coşkun Değirmenci, “Son bir yıldır, bilhassa bu pandemiden sonra fırıncının maliyetleri 2020 ile 2021 arasında un fiyatlarında yüzde 250 arttı. Maya fiyatlarında 80 liraya alıyorduk, şu anda 140 liraya alıyoruz, 180 lira olacağı konuşuluyor” dedi.

‘UNA HİÇ ZAM GELMESEYDİ 1.75’E EKMEK SATSAYDIK BİZ OZAMAN PARA KAZANIYORDUK’

Maliyetleri artık hesaplayamadıklarını belirten Tekirdağlı Fırıncı Coşkun Değirmenci, “Son bir yıldır, bilhassa bu pandemiden sonra fırıncının maliyetleri 2020 ile 2021 arasında un fiyatlarında yüzde 250 arttı. Maya fiyatlarında 80 liraya alıyorduk, şu anda 140 liraya alıyoruz, 180 lira olacağı konuşuluyor. Yağ fiyatları keza. Türkiye’nin ekonomisini herkes biliyor. Elektrikler, mazot fiyatları, asgari ücret herşeyin ne kadar gittiğini biz daha hesap yapamıyoruz. 22 adam çalıştırıyorum, ekmek 2.5 lira oldu ama keşke una hiç zam gelmeseydi 1.75’e ekmek satsaydık biz ozaman para kazanıyorduk” dedi.

‘EKMEK EN AZ 3 TL OLMALI’

Fırıncıların para kazanamadığını akatran Değirmenci, “Meslektaşlarımızdan 4 tanesi (merkez Süleymanpaşa ilçesinde) fırını kapattı. Fırıncı para kazanmıyor. Ekmek 2.5 lira, İstanbul’da 3.5 lira fırıncı para kazanmıyor. Bu şartlarda hiç para kazanamaz. Yeni elektrik faturaları daha yansımadı bekliyoruz. Hiç gelmesini istemiyorum. Doğalgaz keza öyle. Ekmek en az 3 TL olması lazım şu maliyetlerle birlikte. Doğalgaz, elektrik henüz yansımadı. Bu ay yansıyacak. Ayda 30-35 Bin TL sigorta ödüyorum. 10 bin TL elektrik geliyordu, 20 bin lira elektrik gelecek. Hiç görünmeyen poşet peçete uçtu gitti. Her ay 10 bin TL’lik poşet peçete parası gidiyor” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL