ENEZ KAPLAN’DAN MECLİSE SORU ÖNERGESİ

ENEZ KAPLAN’DAN MECLİSE SORU ÖNERGESİ
İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın cevaplaması için bir soru önergesi verdi.85 MİLYAR DESTEK YAPILDI85 milyar destek yapıldığını...

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın cevaplaması için bir soru önergesi verdi.

85 MİLYAR DESTEK YAPILDI

85 milyar destek yapıldığını kaydeden İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, “Ülkemizde birçok kurum, birçok konuda devlet desteği dağıtmaktadır. 2018 yılında bütçeden desteklere ayrılan rakam 85 Milyar TL'ye çıkmıştır. Rakamın 3,5 Milyon KOBİ, büyük işletmeler ve gerçek kişiler işsizler, öğrenciler ve profesyoneller arasında paylaşılması amaçlanmıştır” ddi.

BU DESTEKTEN KİMLER YARARLANDI?

Bakan Varank’a sorular yönelten Kaplan, “Bahse konu devlet desteklerinden kimler, ne miktarda ve hangi katma değerleri yaratarak faydalanmıştır? Ayrıca devlet destekleri sisteminin diğer aktörü olan gerçek ve tüzel kişiler destekler konusunda yeterince bilgi edinememektedir. Bunun sebebi nedir? Devlet desteklerine muhatap olan gerçek ve tüzel kişiler kendileri için uygun olan desteklere ulaşmada, kurum ve konu karışıklıkları nedeni ile ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu durumu düzeltecek önlemler alınacak mıdır?” dedi.