“KADINA ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR”

“KADINA ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR”
Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili mesaj yayınlayarak kadına şiddetin kabul edilemez bir insanlık suçu olduğunu söyledi.“KADINA ŞİDDETİN...

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili mesaj yayınlayarak kadına şiddetin kabul edilemez bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

“KADINA ŞİDDETİN HİÇBİR KABUL EDİLEBİLİR TARAFI YOKTUR”

Başkan Uyan mesajında; “25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür. Bu vahşetin ardından 25 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin oranının çok yüksek olduğunu gerek basından, gerek istatistiksel verilerden görebiliyoruz.  Tüm insanlık için dünyayı daha güzel kılan kadına yönelik yapılan şiddet en büyük insan hakkı ihlalidir. İnsanlık onurunu hiçe sayan her türlü şiddet kabul edilemez. Ekonomik, sosyolojik, ailesel nedeni ne olursa olsun kadınlarımıza yönelik fiziksel yada psikolojik şiddetin hiçbir kabul edilebilir tarafı yoktur. Kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücadele ederek, bu şiddetin önüne geçmeliyiz. 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yaşama hakkı elinden alınmış bütün kadınları saygıyla anıyorum. Doğumdan ölüme kadar varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza karşı her türlü şiddetin ortadan kalktığı günleri hep beraber görebilme dileğiyle tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “ifadelerine yer verdi.