GENEL

Meclis başkanı Şentop Rusya-Ukrayna mesajını Tekirdağ’dan verdi

Meclis başkanı Şentop Rusya-Ukrayna mesajını Tekirdağ’dan verdi

FERHAT AKGÜN

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Montrö Antlaşması önemli bu konuda Ukrayna büyükelçisinin de bir talebi olmuştu ama anlaşmadaki hükümler çok açık ve çok net. Türkiye bu anlaşma hükümlerini net bir şekilde kararlılıkla takip etmektedir. Bugüne kadar da böyle oldu. Bundan sonra da bu anlaşma hükümlerine Türkiye harfiyen riayet ediyor, edecek” dedi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’da Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen ‘Ombudsman halkla buluşuyor’ programına konuşma yaptı. Programa Kamu Denetçisi Şeref Malkoç, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ile STK temsilcileri katıldı.

‘MÜZAKERE EDEREK, DİYALOG YOLUYLA ÇÖZMEK GEREKİR’

TBMM Başkanı Şentop, çıkışta gazetecilerin Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili açıklamada bulundu.
Şentop, “Arkadaşlar bu konuyla ilgili son gelişmelerle ilgili daha önce de açıklamalar yaptık. Tekrar söylüyorum biz gerek bölgemizde, gerekse dünyanın neresinde olursa olsun devletlerin arasındaki ihtilafların diyalog, müzakere yoluyla, barış yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çatışmaların, savaşların, işgallerin sorunları çözmediğini bugüne kadar yaşamış olduğumuz bütün süreçler, tarih gösteriyor. Yüzyıl önce dünya çok büyük savaşlar yaşadı. Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı yüz milyonun üzerinde insan öldü. Hala ihtiraslar devam ediyor. Yani savaşlar, kan, gözyaşı, sorunları çözmüyor. Sorunları uluslararası hukuka göre anlaşmalara göre Ukrayna Rusya arasındaki Misk anlaşmaları var. İki anlaşma var. hükümlere göre. Müzakere ederek, diyalog yoluyla çözmek gerekir. Yoksa bu sadece Ukrayna, Rusya arasında değil başta bölgemiz olmak üzere, bütün Avrupa’yı, dünyayı etkileyebilecek bir sonuna dönüşme riski taşıyor. Biz bu bakımdan yine gerek Rusya, gerek Ukrayna yetkililerinin barışçı yollarla sorunların çözülmesi için diyalog ve müzakere zemini oluşturmaları noktasında. Çağrıda bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda Türkiye olarak arabulucu, uzlaştırıcı, adına ne denilirse denilsin ama barış yoluyla sorunu çözecek çözüme yardımcı olunacağını, olunabileceğini Türkiye olarak ben söylemiştim, teklif etmiştim Sayın Cumhurbaşkanımıza. İnşallah fazla kan dökülmeden, gözyaşı dökülmeden, sorun, müzakere ve diyalogla çözülür” dedi.

‘TÜRKİYE BU ANLAŞMA HÜKÜMLERİNİ NET BİR ŞEKİLDE KARARLILIKLA TAKİP ETMEKTEDİR’

Şentop sözlerine şöyle devam etti: Arkadaşlar pazartesi günü ben Gürcistan’daydım. Gürcistan’da meclis başkanıyla da görüştük, cumhurbaşkanıyla, başbakanla görüştük. Bütün bölgede bir ciddi tedirginlik olduğunu biliyoruz. Biz tekrar ifade edelim bütün taraflar sadece iki ülke değil. Konuya müdahil olan, görüşmeden herkes barış ve müzakere yolunu, diyalog yolunu önermelidir diye düşünüyorum. Gerekli irtibatta olduğumuz görüştüğümüz herkese de bu mesajı ifade ediyoruz, söylüyoruz. Montrö Antlaşması önemli bu konuda Ukrayna büyükelçisinin de bir talebi olmuştu ama anlaşmadaki hükümler çok açık ve çok net. Türkiye bu anlaşma hükümlerini net bir şekilde kararlılıkla takip etmektedir. Bugüne kadar da böyle oldu. Bundan sonra da bu anlaşma hükümlerine Türkiye harfiyen riayet ediyor, edecek. Teşekkür ediyorum. Teşekkür ederiz. Sağ olun” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL