GENEL

Müsilajdan zarar görmüştü yenileri verildi

Müsilajdan zarar görmüştü yenileri verildi

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da Marmara Denizi’nde yaşanan müsilajdan sonra ağları zarar gören küçük balıkçıya Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından ağ desteğinde bulunuldu.

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi, Marmara’da yaşanan müsilajın ardından ağları zarar gören 12 metreye kadar tekneleri olan küçük balıkçılara ağ desteğine başladı. Büyükşehir, 8 balıkçı kooperatifine toplamda 125 ağ ve ip desteğinde bulunacak.

İlk ağ destek toplantısı merkez Süleymanpaşa ilçesi balıkçı barınağında gerçekleşti.

Ağ teslim töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Balıkçılık mesleği çok zor bir meslek. Balığa çıkarken rastgele, nasip diyoruz. Tekirdağ’da bu mesleği icra eden 8 tane kooperatifimiz var. Bu kooperatifimizden ilkine Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi’ne 12 metreye kadar teknesi olan toplam 125 balıkçıya bir adet 200 metre uzunluğunda palamut ağı, bir adet 200 metre uzunluğunda lüfer ağı, bir adet 200 metre uzunluğunda dolanma ipi, 200 metre uzunluğunda polyester ip verdik. Bütün kooperatiflere bu yardımı yapacağız. Geçtiğimiz yıl ciddi boyutta Marmara Denizi müsilajla karşı karşıya kaldı. Allah’a şükür bir ay önce açmış olduğumuz deniz mevsiminden bu yana müsilajla karşılaşmadık. Zaman zaman güzel balıklar çıktı. Biz geçen sene müsilajdan sonra böle bir yardım kararı aldık. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçirerek dağıtıma başladık. 15 gün içerisinde dağıtımımız bitecek” dedi.
Törenin ardından 28 balıkçıya ağ ve ip desteği yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL