O İlçeye Depolamalı Rüzgar Santrali Kurılacak

O İlçeye Depolamalı Rüzgar Santrali Kurılacak

8 Ağustos 2023 08:38
O İlçeye Depolamalı Rüzgar Santrali Kurılacak
0

BEĞENDİM


Tekirdağ’ın Saray ilçesi sınırları içinde 84 MW kurulu güçte Hisar Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurulup işletilecek.

Selenka Elektrik, 1 milyar 403 milyon TL yatırımla Tekirdağ’da 84 MW’lık“Hisar Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kuracak. Şirket ayrıca 168 MWh toplam depolama gücüne sahip Elektrik Depolama Tesisi de kuracak.

Selenka Elektrik Enerjisi Toptan Satış ve Tedarik A.Ş. tarafından Tekirdağ ili, Saray ilçesi sınırları içinde 84 MW kurulu güçte “Hisar Depolamalı Rüzgar Enerji Santrali (DRES) kurulup işletilecek.

Yaklaşık 1 milyar 403 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek olan proje kapsamında her biri 6 MW kurulu gücünde 14 adet türbin kurulacak. Proje alanında türbin kurulumuna ek olarak, 0,84 hektar büyüklüğünde belirlenmiş alana 168 MWh toplam depolama gücüne sahip Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulması da planlanıyor. Depolama tesisinde lityum iyon batarya teknolojisi kullanılacak.

Kurulacak türbinler ile yılda toplam 336.000.000 kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Üretilen ve depolanan elektrik enerjisi Kemerburgaz RES TM, 154 kV’ye bağlanarak ulusal enterkonnekte sisteme verilecek.

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.