GENEL

Öğrencilere şiddet iddiası velileri ayağa kaldırdı

Öğrencilere şiddet iddiası velileri ayağa kaldırdı

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde veliler, 4’üncü sınıf öğrencilerine sınıf öğretmenleri tarafından fiziksel ve sözlü şiddet uygulandığı gerekçesi ile öğretmen hakkında şikayetçi oldu. Öğretmen sınıftan gidene kadar öğrencilerini okula göndermeme kararı alan veliler, şikayet dilekçesini valiliğe verdi.

 

Edinilen bilgiye göre Süleymanpaşa ilçesi Namık Kemal İlkokulu 4’üncü sınıfında okuyan 20 öğrenci velisi Öğretmen S.İ.’nin çocuklarına fiziksel ve sözlü olarak şiddet uyguladığını iddia ederek çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. Okul yönetiminin öğretmen hakkında işlem yapmaması üzerine veliler Tekirdağ Valiliği’ne gelerek öğretmen hakkında şikayet dilekçesi verdi.

Torunun öğretmeni tarafından şiddete maruz kaldığını ifade eden Handan Eren, “Namık Kemal İlkokulu 4.sınıf öğrencileri olarak valiliğe şikayet dilekçemizi verdik. Öğretmen S.İ.’nin sınıftaki çocuklara kötü davranması nedeniyle. Özellikle fiziksel yada sözlü şiddet özellikle benim torunuma. Uyurken öğrenciler uyandırdığı için benim torunumu alıp köşeye koyuyor çöp bidonunu da önüne koyup kokla diye başından bastırıyor. O gün öğrencilere ödev olarak ‘Eren Kuzey’in okuldan atılması için yazı getirin’ diyor. Velilere baskı yapıyor. Bir de küfürlü konuşuyor. Bütün veliler bundan şikayetçi, bütün çocuklar bundan şikayetçi. Üzülüyorlar eğitimleri aksıyor. Bunun için gereğinin yapılması için valiliğe dilekçemizi verdik. Bu konunun takipçisiyiz. Bu öğretmen nereye giderse gitsin sorun olmaya devam edecektir” dedi.

Bahar Mülhim isimli veli ise şunları söyledi: 4 A sınıfında 2 tane öğrencim var. Öğretmenimizin okul açıldığından beri çocuklar psikolojik şiddetlerine maruz kalıyor öğrenciler. Çocuklara vurmak istiyor vuramıyor o yüzden çocukları birbirleri ile kavga ettiriyor. Bir erkek çocuğuna ‘masaya çık Eren Kuzey’in üzerine atla.’ Başka bir çocuğun iyi anlaştığını görüyor. Teneffüste ders yaptığını görüyor ‘git elindekini çek ders yapmasın evinde yapsın’ diyor. Çocukları birbirine kavga ettiriyor. Bu nasıl bir şiddettir. Okul müdürü bizden bir hafta süre istedi. ‘Bize çözemedim gerekli yere başvurabilirsiniz’ dedi. Bizde onun için buradayız. Öğretmen sınıfta uyuyor uyandırıldığında da bu şekilde çocuklara saldırıyor. Bununla ilgili devletimiz artık bir şey yapmalı.

Bora Özbay isimli veli ise “Öğrenci velisiyim. Hanımefendi ile aynı sorunları paylaşıyoruz. Okuldaki öğretmeni kötü muamelesi, küfür ve hakarete varan ifadeleri ve öğrenciler arasında kavgayı huzursuzluğu sürekli  dürtmesi. Bir buçuk aydır velileri beklettik çözülmedi. Olayı valiye aksettirdik. Çocukların ezilmesini birbirleri ile kavga etmesini istemiyoruz. Şikayetlerimizi dile getirdik” ifadelerini kullandı.

 

Tekirdağ Kamusen İl Temsilcisi Kamuran Varma, “Öğretmenimiz hakkında iddialar mesnetsizdir. Olaylar çarpıtılıyor. Öğretmenimizin uyguladığı bir şiddet yoktur. Öğretmenimizin arkasındayız. Problem öğretmende değil öğrrncidedir. İddiaları ortaya atanlarla ilgili hukuki süreç başlatacağız” dedi.

 

Öğretmen S.İ ise yaptığı açıklamada “Tekirdağ Süleymanpaşa Namık Kemal İlkokulu 4/A sınıfı öğretmeni S.İ. olarak şahsıma
yapılan şikayeti reddediyor, basına verilen kanıtsız suçlamaları kabul etmiyor ve verilen röportajda
kullanılan ağır ifadelerin adımı karalamaya yönelik olduğunu düşünüyor ve ben de aslı olmayan her
bir suçlama için bahsi geçen kişilerden ve şahsıma iftira atan kişilerden şikayetçi olacağımı belirtmek istiyorum. Konunun açılmasına sebebiyet veren olayın aslı şöyledir; E.K isimli öğrencimin 5 kişiyi
ısırması, bazı arkadaşlarına kalem batırması, bir arkadaşının dizinin kanatması gibi yaptığı olumsuz
hareketlerden dolayı ben de ona arkadaşlarından uzak durmasını söyledim kendi de bunun üstüne
köşeye gitti. Ben de herhangi bir müdahalede bulunmadım. Diğer bir konuda ise ben öğrencilerimin
eğitimini çok önemsediğim için derste asla uyumam ve uyumadım da. Ve bahsi geçen küfür konusunda ben asla küfürlü konuşmam 28 yıllık öğretim hayatında bırakın çocuklarım gibi gördüğüm öğrencilerime meslektaşlarıma bile etmedim, etmem de. Bu suçlama çok aşağılayıcı ve kabadır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL