GENEL

Olası bir savaşta iç piyasada büyük gıda problemi yaşarız

Olası bir savaşta iç piyasada büyük gıda problemi yaşarız

FERHAT AKGÜN

Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk, “Olası bir savaşta gerçekten düşünemiyoruz, düşünmek çok zor. Tahmin edemeyeceğimiz düzeyde problemler çıkaracaklardır ayçiçeği, arpa, buğday konusunda. Buradan mal gelmemesi, pahalı gelmesi demek dış borsada, dış pazarlarda bizim un ve makarnada rekabetimizi zora sokacaktır. Bizim ihracatımızı özellikle un ve makarna konusunda zora sokacaktır. Hatta iç piyasa da büyük problem yaşarız” dedi.

 

 

Trakya Tohumcular Derneği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Toruk, olası bir Rusya-Ukrayna savaşında gıdada yaşacak problemleri ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi.

‘DÜNYADA ÇOK BÜYÜK BİR GIDA KRİZİNİN ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ’

Toruk, şunları kaydetti: “Tabiki savaşı hiçbirimiz istemeyiz. İnsanlık ayıbı olduğunu düşünüyoruz. Tarımsal MTA’da Karadeniz çanağı ayçiçeği üretiminin yüzde 65’i buğdayında yüzde 50’si bu bölgede üretiliyor. Özellikle daha gelişmemiş bölgelere ihracat Rusya ve Ukrayna’dan oluyor. Biz de ülke olarak ayçiçek ve buğday ihracatımızın yüzde 75, 80’nin bu bölgeden karşılıyoruz. Bu ülkenin gelişmiş arazi yapısı nedeniyle dışarıya mal satan ülkeler. Olası bir savaşta gerçekten düşünemiyoruz, düşünmek çok zor. Tahmin edemeyeceğimiz düzeyde problemler çıkaracaklardır, ayçiçeği, arpa, buğday konusunda. Savaşın bu gerginliğin çıktığı anda uluslararası Chicago borsasında 8 dolar gibi Buşel’de bir fiyat arttı, bu da küçümsenecek bir durum değil. Amerika’da Avrupa Birliği’nde zaten dolar bazında fiyat pahalıydı, Rusya vergi koymasına rağmen bunlarla rekabet ediyordu. Olası bir savaşta Rusya ve Ukrayna’nın kapıları kapatması demek dünyada çok büyük bir gıda krizine özellikle temel gıda krizinin çıkacağına inanıyoruz. Savaş fiyatları tahmin edilemeyecek oranda yükseltecektir. O nedenle iki tarafında, Birleşmiş Milletler’in çok iyi düşünmesi lazım. Savaş sadece silahla olmayacak. Gıda da çok büyük problem yaratacaktır.

‘İHRACATTIMIZI ÖZELLİKLE UN VE MAKARNA KONUSUNDA ZORA SOKACAKTIR’

Türkiye’de de gıdada sıkıntıların yaşanacağını ifade eden Toruk, “Biliyorsunuz ülkemiz un ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında da dünyada ikinci durumda. Tabi dahili işlem neticesinde kendi ürettiğimiz yetmiyor. Türkiye olarak 21 milyon ton buğdaya ihtiyacımız var. 6-7 milyon ton da ihraç amaçlı ithal ediyoruz. Geçen sene 14.5 milyon ton üretim yaptık ve buğdayda tarihin görülmemiş bir ithalat yaptık. Buğdaya baktığımızda yüzde 95’i Rusya ve Ukrayna kaynaklı. Buradan mal gelmemesi, pahalı gelmesi demek dış borsada, dış pazarlarda bizim un ve makarnada rekabetimizi zora sokacaktır. Bizim ihracatımızı özellikle un ve makarna konusunda zora sokacaktır. Hatta iç piyasa da büyük problem yaşarız çünkü 14.5 milyon ton üretimimiz, 6 milyon ton kendi tüketimimiz var onu oradan getirdik. Gerçekten sorun yaşarız. 1985’e kadar Amerika dünyanın en büyük buğday üreticisi iken bugün esamesi bile okunmuyor. Buğday gelişmiş ülkelerin değil daha çok gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerin gıda ürünü. Onu da üreten 2 tane sağlam ülke var. Çin ve Hindistan üretiyor ama kendi insanlarına yetmiyor. Asıl ihracatı Rusya ve Ukrayna. İki ülkenin savaşması gelişmekte ve geri kalmış olan ülkelerde gıda problemi yaratacaktır” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL