GENEL

Ölüm döşeğindekilerin son pişmanlıklarını böyle anlattı

Ölüm döşeğindekilerin son pişmanlıklarını böyle anlattı

FERHAT AKGÜN

Vaka oranı ençok artan illerden Tekirdağ’da İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Koronaya yakalananlar ‘keşke aşımızı yaptırsaydık’ diyorlar. Üzülerek söyleyeyim  o keşke deme fırsatını bulamayıp ölen insanlar oluyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, 16- 22 Ekim tarihli illere göre haftalık vaka haritasında önceki hafta 100 bin kişide 190,65 olan vaka sayısı, 219,69’a yükseldi. En fazla vaka artışı olan 6’nci il Tekirdağ, en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusta 79,6 oranıyla mavi iller arasında bulunuyor.

‘ARİTMETİK BİR HIZLA ARTIŞ OLDUĞUNU GÖZLEMLİYORUZ’

Tekirdağ’daki vaka oranlarındaki artışı ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “16-22 ekim arasındaki rakamlara göre yüzbinde artış gösteren iller arasındayız. Bu 2020’de yaşadığımız pikler gibi geometrik bir attış göstermiyor, aritmetik bir artış gösteriyor. Aritmetik bir hızla artış olduğunu gözlemliyoruz. Tabi kış ayı kapalı ortamlarda olmamız, genç arkadaşlarımızın daha çok aşıdan diğer yaş gruplarına göre biraz daha imtina etmeleri bunda rol oynuyor. Kafeler, restoranlar, topluca bulunan alanlarda maskeye, mesafeye, hijyene dikkat edilmemesi  tabiki bu artışlarda rol oynuyor. Başından beri gördüğümüz bir gerçeklilik var o sosyal hareketlilik oranın artmasını sağlayan en önemli husus. Bir de aşıdan imtina edilmesi. Bir zincirin en zayıf halkası gibi bir rol oynuyor. Bir doz aşılamada yüzde 95’lerdeyiz, ikinci doz aşılamada yüzde 80’lerdeyiz” dedi.

‘ÖLÜMLERDE AŞI OLMAMIŞ VE AŞINI TAMAMLAMIŞLAR YUKARILARDA’

Ölümlerde aşı olmayın üst sıralarda olduğunu söyleyen Kalkan, “Yine baharda sevdiklerimizle kucaklaşabilmemiz için ağaçların altında çimenleri üzerinde bir birimizle sohbet edebilmemiz için aşılanmalıyız. Aşı gibi basit bir bedelle, çok pahalı bedel olan, sonunda ölüm olan bedelleri ödemekten bizi kurtaran devletimizden de bize sağladığı bu imkandan istifade edilmesini bekliyorum.  Buradan çıkmamız lazım. Yeniden bununla karşılaşıyormuş gibi hatırlayın pandemi ilk otaya çıktığındaki durumumu. Hepimizde bir tedirginlik, bir telaş, aşı bulundu mu, aşı bulunacak mı, nereden temin edilecek? soruları vardı.  Şimdi aşıyı bulmuşuz, devletimiz bu aşıyı temin ediyor, ama biz olalım mı, olmayalım mı diye düşünüyoruz. Gerçekten şunu söyleyeyim. Merdivenaltı bilgilere itibar etmeyin. Biz hastanelerde yoğun bakımlarda görüyoruz. Aşı olanlarla olmayanların açık farkını hastanelerde gözlemliyoruz. Serviste yatan hastalarımız, yoğun bakınmda yatan oranı, aşılı olan kişilerde düşüyor. Özelliklerde ölümlerde aşı olmamış ya da aşısını tamamlamamış nüfusun daha yukarılarda olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

‘KEŞKE DEME FIRSATINI BULAMAYIP ÖLEN İNSANLAR OLUYOR’

Aşı olmayıp koronaya yakalananların pişmanlık duyduğunu aktaran Kalkan, “Gerçekten aşı olmamış kişiler çok net pişmanlık duyuyorlar. Ağlayanlar, yana yakıla yakınları ile birlikte ‘keşke aşımızı yaptırsaydık, biz müdahale etseydik aşısını yaptırsaydık’ diyenler  gerçekten bunu çok yakından görüyoruz hastane koridorlarında, yoğun bakım üniteleri önünde sohbet ettiğimiz insanlarda.  Ve bazı zaman şunu da üzülerek söyleyeyim  o keşke deme fırsatını bulamayıp ölen insanlar oluyor” diye sözlerini tamamladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL