EKONOMİ GENEL

Öztrak doların ateşini Tekirdağ’dan değerlendirdi

Öztrak doların ateşini Tekirdağ’dan değerlendirdi

FERHAT AKGÜN

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Ekonomi yönetilmiyor diyoruz. Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Şuanda Türk parası da hızla pul olmaya devam ediyor. Dün akşam Türk Lirası ilk defa çift haneli rakamları gördü. Doların değeri Türk Lirası cinsinden çift rakamları gördü” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’nde sabah balık mezadına katılarak bir kasa balık satın aldı. Öztrak, balıkçılarla birlikte kahvaltı yaptı. Kahvaltıya, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP İl Başkanı Şener Zeynel Saygın ve CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Aycan Gündüz katıldı.

‘DOLARDAKİ BU ARTIŞ HIZLA HERŞEYE YANSIYOR’

Doların 10 TL’nin üzerine çıkmasını değerlendiren Öztrak, “Ekonomi yönetilmiyor diyoruz. Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Şuanda Türk parası da hızla pul olmaya devam ediyor. Dün akşam Türk Lirası ilk defa çift haneli rakamları gördü. Doların değeri Türk Lirası cinsinden çift rakamları gördü. Bugün balık halindeyiz sabah balıkçının en büyük şikayeti hızla artan balık fiyatları. Dolardaki bu artış hızla herşeye yansıyor, iğneden ipliğe herşey zam görüyor. Zam görmeyen bir şey var oda asgari ücret, oda milletin geliri, milletin maaşı. Ekmek daha yeni zamlandı. Çarşı pazarda ne varsa etkilet birgün bile dayanmıyor, saat başı değişiyor. Bugün ülkenin en önemli meselesi pahalılıktır. Pahalılığın nedeni de kötü yönetimdir” dedi.

‘ERDOĞAN ŞAHSIM REJİMİ BAŞLADIĞINDAN BERİ SÜREKLİ CEBİMİZİ BOŞALTIYOR’

Dolardaki artışla birlikte pahalığa dikkat çeken Öztrak, sözlerini şöyle sürdü: “Hiç kimse çıkıp da dünya şöyle dünya böyle demesin. Türkiye bugün büyük bir beceriksizlikle karşı karşıya. Türk Lirası’nı, Türk parasını pul ettiler. Şuanda insanlar pahalılıktan ne yapacaklarını bilmiyorlar. Biraz önce bir hanımefendi buradaydı, “Pazarı bıraktım halden balık almaya geldim, halde de pahalı” dedi. Balıkçı ile konuşuyorsun balıkçının en büyük sorunu mazot fiyatı. Balıkçı mazot fiyatlarındaki artışı en yakından hisseden kişi. Biliyorsunuz balıkçının aldığı mazotta ÖTV yoktu. ÖTV olmadığı için gelen zamlar balıkçıya direkt yansıyor. Balıkçıya eşer mobil yok. Balıkçının maliyetleri giderek artıyor. Yine çiftçi çok sıkıntılı. Çiftçi sıkıntıda olunca, balıkçı sıkıntıda olunca vatandaş da sıkıntı da oluyor. Bütün bunların birtek nedeni var. Tekrar söylüyorum. 2018 yılında bu ucube tek kişilik rejim, Erdoğan şahsım rejimi başladığından beri sürekli cebimizi boşaltıyor”

BALIKÇILAR ÖZTRAK’A DERT YANDI

Öztrak’a dert yanan Balıkçı Eyüp Yiğiter, “Geçen sene 3.5 TL’ye ÖTV’siz aldığımız mazotu bu yıl ÖTV bitti 8.15’den alıyoruz. Devletin belirlediği yerden almışız, istasyonlardan almışız bir farkı kalmadı. Artık istasyonlardan alıyoruz. Geçen sene 5 liraya aldığımız strafor koli bu yıl 10 lira. Bunlar maliyeti artırıyorlar. Maliyetler arttığı zaman yük direk tüketiciye biniyor. Balıkçının en büyük girdileri mazot, gaz, poşet torba, çalışan işçiler. Bunlar maliyetleri o kadar çok artırıyor ki halk daha ucuza balık yemek yerine daha pahalıya yiyor. Böyle giderse hamsiyi 30-40 liraya yiyecekler. Hamsiyi tutan para kazanmıyor, satan para kazanmıyor, yiyen pahalıya yiyor. Burada bir sorun var çözemiyoruz. Biz çok sıkıntıdayız çok mağduruz. Müsilaj probemi yaşadık. Müsilajla ilgili bir yardım ödeme yapılmadı. Biz denizleri kirleten fabrikaların, derin deşarjların kapatılmasını istiyoruz. Bakanlık Marmara Denizi’nin kapatılması istiyor. Balıkçıların ne suçu var. Balıkçılar ne yaptı da Marmara Denizi’ni kirletti” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL