EKONOMİ GENEL

Pandemi vurdu bir bir kilit vuruyorlar

Pandemi vurdu bir bir kilit vuruyorlar

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Merkez Süleymanpaşa ilçesinde pandemiden etkilenen barlar sokağındaki çok sayıda eğlence merkezi kapılarına kilit vurdu, işyerlerinin camlarına kiralık yazısı yazıları asıldı.

Pandemiden çıkan eğlence sektörü ekonomik krize dayanamadı. Tekirdağ’ın Süleymenpaşa ilçesinde bar ve eğlence merkezlerinin bulunduğu Çiftlikönü Mahallesi Barlar Sokağı’nda çok sayıda işyeri kapandı. Kapanan işyerlerinin camlarına kiralık ve satılık tabelaları asıldığı gözlendi.

Kapanan işyerlerinin bulunduğu bölgede emlakçılık yapan Emlak Danışmanı Muzaffer Doğan, “Bu sokak yaklaşık 4 sene önce çok hareketli bir sokaktı. İnsanlar eğlence hayatının çoğunu buradan karşılıyorlardı. Burada eğlenceye dayalı dükkanlar vardı. 4 senedir yaşanan kriz ve 2 senedir yaşanan korona nedeniyle insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kaldılar. Dükkanlarını açamadılar, üretemediler, belli bir rahatlığa kavuşamadılar. Dolayısıyla sosyal hayatta, eğlence hayatı da sona erdi. Şimdi yeni yeni açılmaya çalışıyorlar ama çok zayıf. Diğer ülkelerde görüyoruz. Bu durumdaki esnaflara hükümetler yardım programları hazırladılar. Bizim ülkemizde de bu programlar çok zayıf kaldı. İnsanlar maalesef temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kaldılar. Hepsi bir bir kapandı. Sadece burada değil şehrin çoğu yerinde dükkanlar kapandı. Toplum henüz eski haline dönmüş değil. Hükümet yakın zamanda bir restorasyon programı hazırlayıp bu destekleri hızlandırması lazım. Hükümet adeta şaşırmış vaziyette seyrediyor. Ne yapacağını da bilemiyor. Esnafın tekrar toparlanması için bir restorasyon programına ihtiyacı var. Böyle bir çalışmanın içinde olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL