GENEL

Parası değerlenen Bulgarlar yönünü Tekirdağ’a çevirdi

Parası değerlenen Bulgarlar yönünü Tekirdağ’a çevirdi

FERHAT AKGÜN

Bulgaristan Levası’nın Türk Lirası karşısında değer kazanması Bulgarları Türkiye’ye yöneltti. Bir Bulgaristan firması Tekirdağ’da üretim yapan Derya Tuğla fabrikasından tuğla almaya başladı.

 

Bulgaristan Levası’nın Türk Lirası’nın 8 katı olması Bulgarları Türkiye’ye yöneltti. Paraları değerlenen Bulgarlar tuğlayı dahi Türkiye’den almaya başladı. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Kumbağ Mahallesi’nde üretilen tuğlalar tren ve deniz yoluyla Bulgaristan’a gönderilmeye başladı.

Derya Tuğla fabrikası sahibi Nurettin Ekmekçioğlu, “Müracaat ettiler. Bizim de tuğlalarımız gitti orada beğenildi. Standartlara uygun, dayanıklı olduğu anlaşılınca Bulgaristan’dan birkaç firma geldi. Bunlar sadece mallarını Bulgaristan’a satmıyorlar. Romanya, Makededonya gibi Balkan ülkeleri ne de pazarlıyorlar. Bizde kabul ettik. Onların istediği standartlarda üretimimiz yaparak mallarımızı sevk etmeye başladık. Gemi ve trenle mallarımızı gönderiyoruz. Başlangıçtan üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz. Bunlar Eskişehir’den de trenle kiremit alıyorlar” dedi.

‘SOYUER’E TEŞEKKÜR EDERİM’

Ekmekçioğlu, “Ben özellikle buradan bize bu yolu açan Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer Bey’e çok teşekkür ederim. Kendisi bizlere önce oldu. Sayesinde yurt dışına ihracat imkanı yakaladık. 3 gündür de gemi ile tuğlalarımızı gönderiyoruz” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL