GENEL GÜNDEM

OKSİJEN ALMAK İÇİN SU YÜZÜNE ÇIKTILAR

OKSİJEN ALMAK İÇİN SU YÜZÜNE ÇIKTILAR

FERHAT AKGÜN

 

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde derede bir peynir fabrikasının atıklarının neden olduğu iddia edilen kirlilikten dolayı çok sayıda balık ölümü gerçekleşti. 10 yıldır aynı durumu yaşadıklarını ifade eden köylüler, kirli sulardan dolayı tarlalarını sulayamadıklarını hayvanlarına dereden su içiremediklerini söyledi.

 

 

 

PEYNİR FABRİKASININ KİRLETTİĞİ İDDİASI

 

Malkara’da bulunan Çimedere Deresi’ndeki kirli suların 3 ilçeye su veren Çokal Barajı’na karışması ise bölge halkını tedirgin etti. Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi ve Tekirdağ’ın Şarköy ve Malkara ilçesi sınırlarında yer alan Çokal Barajı’na uzanan Çimendere Mahallesi bölümünde kalan derelerde görülen kıyıya vurmuş ölü balıklar vatandaşları endişelendiriyor. Sulama ve balık yetiştirme amaçlı kullanılan derelerde kirlilik nedeniyle balık ölümleri meydana gelmesi de bölge sakinlerinin tepkisini çekiyor. Balık ölümlerinin ve deredeki kirliliğin Malkara ilçesinde bulunan bir peynir fabrikasının atıklarından meydana geldiği öne sürüldü. Derenin altığı Çokal Barajı’ndan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi ile Çanakkale’nin Gelibolu ve Lapseki ilçelerine içme suyu sağlıyor.

 

‘TARLALARIMIZI SULAYAMIYORUZ’

 

Derenin kirli olması nedeniyle hayvancılık yapmakta zorlandıklarını ifade eden Fedai Işık isimli , “Yaklaşık 10 yıldan beri bu şekilde dere bu şekilde akıyor. Sürekli bu derede balıklar ölüyor. Bizler hayvancılık yapıyoruz. Buradan hayvanlarımızı sulayamıyoruz. Tarlamızı sulayamıyoruz.” Dedi.

 

 

 

‘DEREDEN SU İÇEN HAYVANLARIMIZ YAVRU ATIYOR’

 

Dereden su içen hayvanları karnından yavru attığını kaydeden Ahmet Çelik, “Bu dere 8-10 yıldır bu halde. Köyümüz dere kenarında oldıığu için bu koku evlerimize kadar geliyor. Hayvanlarımız susuz kaldığında bu dereden su içiyorlar. Bu da hayvanlarımızda yavru atımı başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden oluyor. Buradan yine tarlalarımıza sulama yapıyoruz. Balıklarımız ölüyor. Dere suyu kullanılmaz hale geldi. Derelerimiz peynir altı suyu atıklarından kirleniyor. Zaten kokusundan belli.

 

‘YETKİLİLER ARTIK SESİMİZİ DUYSUN’

 

Yetkililerin kirliliğe çare bulmasını isteyen Çimendere Muhtarı Tolga Güngör, “Biz bu dereden 15 sene önce tarla suluyorduk, balık tutuyorduk. Şimdi balıklarımız ölüyor, tarlalarımızı sulayamıyoruz. 10 yıldır sesimizi yetkililere duyuramıyoruz. İnşallah yetkililer bu sefer sesimizi duyar. Deremiz eski haline döner” dedi.

 

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DERELERİMİZ KİRLETİLİYOR’

 

Pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda derelerin kirletildiğini öne süren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Geçen sokağa çıkma yasağının olduğu 19 mayıs ve 23 nisan tarihlerinde yine bu derede balık ölümlerine rastlamıştık. O dönemde Çevre Bakanlığı’na sorduk. Bakanlıktan gelen cevap bizi şok etmişti. Bakanlık oksijen ve PH olarak bir kirliliğe rastlanılmadığını söylemişti. Yine bir yıl sonra aynı yerde balık ölümleri var. Dere rezalet durumda koku var. Yetkililer bir yıldır bir şey yapmamış. Bizlere ‘yaz aylarında derelerde sular azalıyor. Oksijen azaldığı için ölümler o yüzden oluyor’ deniliyor. Geçen yıl kapanma oldu dereler kirlendi, bu yılda kapanmada dereler kirlendi. Çokal Barajı’nı besleyen bu derelerden çevre ilçelere içme suyu sağlanıyor. Bu insanlar bu suları nasıl içecek. Sanayiye karşı değiliz ama arıtmaların da biran önce yapılması gerekiyor” dedi.

 

DEREDEN NUMUNE ALINDI

 

Köylülerin şikayeti üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi ve Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü derenin çeşitlik yerlerinden kirli su numunesi ve ölmüş balık numuneleri alarak laboratuvara incelemeye götürdü.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL