GENEL

Polis işçilere müdahale etti ortalık savaş alanına döndü

Polis işçilere müdahale etti ortalık savaş alanına döndü

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da çalıştıkları fabrikanın toplu iş sözleşme masasına oturmadığı gerekçesi ile Tekirdağ Valiliği önünde oturma eylemi yapan ve valiyle görüşmek isteyen işçilere polis müdahale etti. Çok sayıda işçi gözaltına alınarak polis arabalarına bindirildi. Yaşanan arbede esnasında ise bazı işçiler yerde kaldı.

 

 

 

Edinilen bilgiye göre uzun bir süredir çalıştıkları Adkotürk isimli fabrikanın toplu sözleşme masasına yaklaşmadığı gerekçesi ile Tekgıda-İş Sendikası üyesi işçileri grev yapıyordu. Sabah saatlerinde Tekirdağ Valiliği önüne gelen yaklaşık 300 işçi sabah saatlerinde Tekirdağ Valiliği önüne gelerek valilik merdivenlerinde oturma eylemi yaptı ve
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ile görüşmek istediklerini belirtti.

Polis ekipleri Tek-Gıda İş örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu’dan iki işçiyle birlikte Vali Yıldırım ile görüşebileceklerini işçilerin ise valilik merdivenlerinden kalkıp geldikleri otobüslere binmesini istedi. Vali Yıldırım ile görüşürken işçilerin oturmaya devam edeceğini söylemesi üzerine polis ekipleri merdivenlerde oturan işçilere müdahale etti. Çevik kuvvet polisleri çoğunluğu kadın olan işçileri merdivenlerden kaldırarak gözaltı işlemi yaptı. Bazı işçiler yaşanan arbede de ezilme tehlikesi geçirdi.

Aileleri ile birlikte gelen işçilerin çocuklarının ise korkudan ağladığı gözlendi. Tek-Gıda İş örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu ve 58 işçi polis tarafından ifadesi alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL