SAĞLIKTAKİ SKANDALI BAKANA SORDU

SAĞLIKTAKİ SKANDALI BAKANA SORDU

28 Aralık 2019 14:32
SAĞLIKTAKİ SKANDALI BAKANA SORDU
0

BEĞENDİM


CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde malzeme olmaması nedeniyle ameliyatların ertelenmesini Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya sordu.

 

HASTANEDE NELER OLUYOR?

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplaması için bir soru önergesi verdi. Hastanede yaşanan sıkıntıları dile getiren Aygun “Tekirdağ’da Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli ve malzeme yetersizliği yaşandığı, bazı cerrahi aletlerinin de bozuk olduğu belirtilmektedir. Bu tablo,  hem tedavi yapan hekimleri hem de tedavi olmak isteyen vatandaşları mağdur etmektedir. Geçen haftalarda bir hekimin muayene odasının kapısına “Malzeme eksikliği, personel yetersizliği ve bozuk cerrahi aletlerinden dolayı bütün ameliyatlar iptal olmuştur” yazısı yazdığı ortaya çıkmıştır. Hekimin isyanını ortaya koyan bu nüktedan yazı, hastanede yaşanan sıkıntıları ortaya koyması açısından düşündürücü olmuştur. Yaşanan sıkıntıları örtbas etmek isteyen Çerkezköy Devlet Hastanesi Yönetimi ise söz konusu yazıyı ilgili hekimin muayene odasının kapısından alelacele söktürmüştür. Hastane Yönetimi daha sonra ilgili hekim hakkında idari soruşturma başlatmıştır” dedi.

 

AMELİYATLAR İPTAL OLDU

 

Bir doktorun ameliyatların iptal olduğunu odasının kapısına yazdığını ifade eden Aygun, “Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli ve malzeme yetersizliği yaşandığı, bazı cerrahi aletlerinin de bozuk olduğu belirtilmektedir. Bu tablo,  hem tedavi yapan hekimleri hem de tedavi olmak isteyen vatandaşları mağdur etmektedir.  Geçen haftalarda bir hekimin muayene odasının kapısına “Malzeme eksikliği, personel yetersizliği ve bozuk cerrahi aletlerinden dolayı bütün ameliyatlar iptal olmuştur” yazısı yazdığı ortaya çıkmıştır. Hekimin isyanını ortaya koyan bu nüktedan yazı, hastanede yaşanan sıkıntıları ortaya koyması açısından düşündürücü olmuştur. Yaşanan sıkıntıları örtbas etmek isteyen Çerkezköy Devlet Hastanesi Yönetimi ise söz konusu yazıyı ilgili hekimin muayene odasının kapısından alelacele söktürmüştür. Hastane Yönetimi daha sonra ilgili hekim hakkında idari soruşturma başlatmıştır” diye konuştu.

 

BAKANA SORDU

 

Aygun, Bakan Koca’ya, “Söz konusu hekim hakkında neden idari işlem başlatılmıştır? Hekimin isyanını ortaya koyan bu yazının içeriğindeki bilgiler doğru mudur? Ameliyatlar neden ileri tarihlere ötelenmektedir? Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde hangi cerrahi aletleri bozuktur? Bozuk cerrahi aletleri ile insan sağlığı neden tehlikeye atılmaktadır? Hastanedeki malzeme eksikliği ve personel yetersizliğini giderecek adımlar atacak mısınız? Türkiye’nin “sağlıkta çağ atladığı” yönündeki iddianız,  Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında gerçekçi midir?  Hastanede yaşanan maddi sıkıntıların yanı sıra yolsuzluk iddiaları da vatandaşlarımızı üzmektedir.  Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görevli bazı doktor ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu şüphelilerin sağlık kurulu raporu talebinde bulunan kişilere emeklilik, ÖTV indirimi ve çalıştıkları iş yerlerinde pozisyon değişikliği gibi nedenlerle para karşılığı sağlık raporu verdiği belirlenmiştir. Hastalara ilaç yazılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun zarara uğratıldığı da ortaya konmuştur. Bu usulsüzlükleri önlemek için ne gibi önlemler alacaksınız?” sorularını yöneltti.

 

 

 

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.