Şentop, Avrupa’ya göçmen mesajını Tekirdağ’dan verdi

Şentop, Avrupa’ya göçmen mesajını Tekirdağ’dan verdi

8 Nisan 2022 21:47
Şentop, Avrupa’ya göçmen mesajını Tekirdağ’dan verdi
0

BEĞENDİM


 FERHAT AKGÜN

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “Ukrayna’dan Avrupa’ya doğru yoğun bir göçmen akını var. Bunun bugün gidişle 10 milyonu belki geçeceği söylenebilir. Şimdi doğudan gelen Afrika’dan gelen Ortadoğu’dan gelen göçmenlere kapıyı kapatanlar işte bu sefer Ukrayna’dan gelen daha büyük bir göç, sayıca daha çok bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldılar” dedi.

 

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Yüzüncüyıl Mahallesi’nde toplu sokak iftar törenine katıldı.

‘AKDENİZ GÖÇMEN MEZARLIĞINA DÖNDÜ’

İftar sonrası konuşan Şentop, “Gerçekten dünyamız çok zor günlerden geçiyor. Hemen yakınımızda, burnumuzun dibinde yaşanan bir savaş var. Bu savaşı bugüne dair etkileri var. Bugünden sonra önümüzdeki günlerde aylarda yıllarda ortaya çıkacak etkileri var. Bakın Avrupa ülkeleri biliyorsunuz Afganistan’dan, Suriye’den göçmenler gelmesin diye birçok marifet sergilediler. Birçok para harcadılar Akdeniz’de göçmenlerin, göçmen çocukların, göçmen çocukların mezarları olduğu koskoca Akdeniz göçmen mezarlığına döndü.

‘UKRAYNA’DAN GELEN GÖÇ 5 MİLYONA GİDİYOR, BELKİ 10 MİLYONU GEÇECEK’

Şentop sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat şimdi Ukrayna’dan herhalde artık bugünlerde her halde 4 milyonun üzerinde 5 milyona doğru gidiyor. Ukrayna’dan Avrupa’ya doğru yoğun bir göçmen akını var. Bunun bugün gidişle 10 milyonu belki geçeceği söylenebilir. Şimdi doğudan gelen Afrika’dan gelen Ortadoğu’dan gelen göçmenlere kapıyı kapatanlar işte bu sefer Ukrayna’dan gelen daha büyük bir göç, sayıca daha çok bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldılar. Dünyanın dengeleri değişti”

‘İNŞALLAH BU ZORLU GÜNLERİ DE ATLATACAĞIZ’

Şentop, “İşte böyle bir dönemde bu mübarek Ramazan ayındayız duaların kabul olduğu bir aydayız, yemeklerin, rızkın bereketlendi, bir aydayız. Cenab-ı Hakk’a dua edelim. Milletimiz için devletimiz için Müslümanlar için insanlık için dua edelim. İnşallah bu zorlu günleri de atlatacağız. Nasıl salgın süreci yaşadık o günlerde eve kapalı kalmak zorunda olduk ve iki yıldır evimizde yalnız başımıza aile efradımıza da sadece muhatap olarak iftarlar yapıyorduk. O günler geçti bugün. İşte böyle Meydan’da binlerce kişi hep beraber iftar yapıyor. biliyoruz. Bugünkü zorluklar da inşallah Allah’ın yardımıyla dualarımız da açılacak. Ben hepinize iştirak ediniz. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Allah Ramazan ayı hepimiz için mübarek eylesin. Bayrama ve bizi diğer senelerin ramazanlarına da sağlık, afiyetle eriştirsin hürmetle hepinizi selamlıyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum” diye konuştu.

 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.