GENEL SİYASET

Şentop: Türkiye’den rahatsız olanlar var bu bizi sevindiriyor

Şentop: Türkiye’den rahatsız olanlar var bu bizi sevindiriyor

FERHAT AKGÜN

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)  Başkanı  Mustafa Şentop Türkiye’den rahatsız olanlarda var, şüphesiz siyasetçiler, yabancı ülkelerin yöneticileri arasında ama bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor, memnun ediyor. Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlık olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bununla iftihar ediyoruz bundan memnuniyet duyuyoruz” dedi. Şentop, Ermenistan için de “Sadece Azerbaycan’a karşı değil bölge ülkerine ve bölge barışına karşıda bir kötü niyet içerisinde hareket ediyor. Bir suikast içerisinde hareket ediyor bu da ortaya çıktı” dedi.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi akdemik yıl açılışına katıldı.  Üniversite konferans salonunda gerçekleşen törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

‘ERMENİSTAN BİR SUİAST İÇİNDE HAREKET EDİYOR’

Azarbaycan’ın Karabay zaferini tebrik ederek sözlerine başlayan Şentop, “Biz Azerbaycan’ı desteklerken öncelikle Azerbaycan’ın davasında haklı olduğuna inanıyoruz, Azerbaycan’ın kendi vatan topraklarının yüzde 20’si işgal altındaydı. Bu Azerbaycan’ın beyanı veya bizim beyanımız değil. Bu konuda uluslararası hukuka göre verilmiş kararlar, alınmış kararlar vardı. Öncelikle BM tarafından 4 farklı tarihte alınmış Azerbaycan topraklarının işgal altında olduğuna ve Ermenistan’ın işgalci olduğuna dair karar vardı. Bunun dışında Avrupa Konseyi Parlemanterler Meclisi’nin ve AGİT’in almış olduğu kararlar vardı. Bütüjn bunlar Azebaycan’ın uluslar arası hukuk bakımından haklı olduğunu gösteriyordu. İkinci husus Azerbaycan’a karşı yapılan bu saldırı ve taarruz, eylül ve ekim aylarında geçen yıl yapılan saldırılar bir şeyi daha ortaya koydu Ermenistan sivillere karşı saldırılar yapıyor ayrıca Nahcivana atmış olduğu bazı füzelerle beraber sadece Azerbaycan’a karşı değil bölge ülkerine ve bölge barışına karşıda bir kötü niyet içerisinde hareket ediyor. Bir suikast içerisinde hareket ediyor bu da ortaya çıktı. Dolayısıyla Azerbaycan’ın yanında yer almak, Ermenistan’a karşı tavır koymak, sadece Azerbaycan’ın haklı davasını savunmak değil aynı zamanda Kafkaslarda bölge barışını da savunmak anlamına geliyordu.’’ dedi.

‘TÜRKİYE’DEN RAHATSIZ OLANLARDA VAR, BİZ BUNUNLA İFTİHAR EDİYORUZ BUNDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ’

Şentop, “Türkiye’yi sadece oturduğu evin bir odasından bakan, gören ve değerlendiren sadece kendi yaşadığı o küçük dünyada ki tecrübeler  çerçevesinde Türkiye’ye bakan insanların değerlendirmeleri Türkiye’ye karşı, hepimize milletimize karşı büyük bir haksızlık. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz. Türkiye’den rahatsız olanlarda var, şüphesiz siyasetçiler, yabancı ülkelerin yöneticileri arasında ama bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor, memnun ediyor. Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlık olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bununla iftihar ediyoruz bundan memnuniyet duyuyoruz. Onun için her zaman Türkiye’nin gerek tarihi, gerek coğrafyası gerekse ortak tarih ve kültür içerisinden gelmiş olduğu ülkeler üzerinde ki tesir gücü bakımından Türkiye’nin büyüklüğünü anlamamız, Türkiye’ye, milletimize ve kendimize güvenmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL