EKONOMİ GENEL SİYASET SON DAKİKA

SIKINTILARLA DENİZE AÇILDILAR

SIKINTILARLA DENİZE AÇILDILAR

 

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde denizlerdeki av yasağının sona ermesinin ardından balıkçılar gece 24:00’dan sonra denize açıldı.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021-2022 sezonunun açılışı dolayısıyla Kumbağ Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında tören düzenlendi. Etkinliğe, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, daire başkanları, balıkçı aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.”Blues of Rumeli” grubunun sahne aldığı etkinlikte, 2 bin 500 kişiye balık ekmek ikram edildi.

‘MARMARA DENİZİNİ CİDDİ BİR KİRLİLİKTEN KURTARDIK’

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Kendilerine bol bereketli bir av sezonu olmasını diliyorum. Vira Bismillah dedik. Gecen sene çok zahmet çektiler. Bu sene bu zahmeti çekmeyeceklerine inanıyorum. İstavrit mi, palamut mu, lüfer mi onlar işin teknik boyutunu daha iyi bilirler ama bizler büyük şehir olarak arıtma tesislerini yaparak Marmara Denizi’ni ciddi bir kirlilikten kurtardık. Bu arıtma tesislerinin sonuçları bakanlık tarafından online izleniyor. Şuanda Süleymanpaşa sahillerinde denize kirlilik gitmesi söz konusu değil. Kumbağ mahallemizde de artık denize atık su ve kanalizasyon gitme ihtimali tamamen ortadan kalktı” dedi.

Balıkçı tekne kaptanı Şeref Göymen, “Bu sene palamut az gözüküyor. Hamsi istavrit, lüfer çinekop bol olması lazım onu bekliyoruz” dedi.

‘DEPOLARIMIZI ZOR DOLDURDUK’

Balıkçı eşi Hatice Göymen, “Çok zor günler geçirdik. Eğlence yapılıyor ama o eğlence bizim içimizi acıtıyor. Koca kayık Ocak ayından beri yatıyor. Hiçbir gelirimiz olmadığı halde ayakta kalmaya çalışıyoruz. Geçen sene kötüydü. Bu sene inşallah güzel sezon geçiririz. Herkes borçla balığa çıkıyor. Depolarımızı zor doldurduk. Hepsi şuanda borçlu” dedi.

Dua edilmesinin ardından balıkçı tekneleri, havai fişekler eşliğinde 4,5 aylık av yasağının ardından Marmara Denizi’ne açıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL