GENEL GÜNDEM

SÖZ VERİLEN YAPILMAYINCA LEYLEKLER TELEF OLDU

SÖZ VERİLEN YAPILMAYINCA LEYLEKLER TELEF OLDU

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde, yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılması sonucu çok sayıda leylek telef oldu.

 

Edinilen bilgiye göre Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi kırsal Demirli Mahallesi’nde şehir çöplüğü yanında bulunan leyleklerin bazıları, kondukları yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılarak, telef oldu. Bazı leyleklerde tellerde asılı kaldı.

Leyleklerin durumunu inceleyen çevre gönüllüsü Bedia İlerler, her yıl aynı durumun yaşandığını yetkililerin önlem almadığını kaydetti.

‘SÖZ VERİLEN İZOLASYON YAPILMADI’

Geçtiğimiz yıllarda leyleklerin ölmemesi için tellere izolasyon yapılacağı sözünün verildiğini aktaran İlerler, “Demirli Mahallesi’nde şehir çöplüğünün hemen yanında özellikle yüksek gerilim hattının hemen altında leylekler hemen hemen her sene ölüyor. Göç yolu olmasına rağmen leyleklerin birçoğu burada kalıyor. Bu işleri yapan kurumlar leylekler için gerekli konforu sağladığını iddia ediyor. Geçen sene de aynı şeyler olmuştu, yüksek gerilim hatlarından doğan kaçaklar nedeniyle leylekler ölmüşlerdi. Bu sene yine aynı şeyi yaşıyoruz. Ölü vaziyette telde kavrulmuş vaziyette bir leylek daha var. Demek ki söz verilen izolasyon yapılmadı. Şimdi direğin üzerine kocaman leylek yuvası yapmak herşeyi kontrol altına almış olmak olmuyor. Demek ki sadece yuva yapmakla olmuyor. O hayvanların ölememeleri için gerekli izolasyonu yapmak gerekiyor. Bu hayvanları başka yere götürme şansı yok. Onlara yardımcı olmamız lazım. Yetkililerin artık sadece yaptık ettik demeleri yerine bu işleri becermelerini istiyoruz. Yazık oluyor, doğaya yazık oluyor hayvanlara” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL