GENEL

‘Süt üreticisinin infazı gerçekleşti’

‘Süt üreticisinin infazı gerçekleşti’

FERHAT AKGÜN

Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan çiğ süt fiyatının artan yem maliyetleri karşısında çiftçiyi memnun etmediğini ifade eden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Bugün itibariyle süt üreticisinin infazı gerçekleşti. Artık süt üretimi bundan sonra yapılamaz duruma geldi. Nasıl mı? 1 litre süt sattığı zaman Avrupa’da bir buçuk kilogram yem alabilirken, ülkemizde bu maalesef yine gerçekleşmedi” dedi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Süleymanpaşa ilçesinde süt üretimi yapan Osman Duran isimli çiftçiyi ziyaret ederek süt üreticisinin sorunlarını dinledi.

‘ÇİFTÇİ 1 LİTRE SÜTLE 1.5 KİLO YEM ALAMIYOR’

Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı çiğ süt fiyatını değerlendiren Aygun, “Bugün itibariyle süt üreticisinin infazı gerçekleşti. Artık süt üretimi bundan sonra yapılamaz duruma geldi. Nasıl mı? 1 litre süt sattığı zaman Avrupa’da bir buçuk kilogram yem alabilirken, ülkemizde bu maalesef yine gerçekleşmedi. Ümitlendik dedik ki: Yeni çiçeği buradaki tarım bakanı Türk çiftçisinin besicinin elinden tutar diye bekledik ama nafile. O Afrika’da kuzeyinde güneyinde tarım yapmanın yolunu açmış kendine göre düşünüyorum. Kendi çiftçisini bırakmış gitmiş, başka yerlerde iş yapmaya bakıyor. Şimdi bugün süt konseyi toplandı. 4 lira 70 kuruş olan süt fiyatı litre fiyatına 5.70’e çıkardılar. Yine 20 kuruş olan süt prim desteğinin de Tarım Bakanlığı bir liraya çıkardı” dedi.

‘ACİL OLARAK SÜT PRİM DESTEĞİNİ 2 LİRA ÇIKARTTIN’

Tarım bakanına seslenen Aygun, “Biz Çarşamba günü mecliste dile getirdik. 1 litre sütün prim desteği 20 kuruştan 2 liraya çıkarttı. Aynı şekilde pariteye göre bir buçuk kilogram yem alabilecek şekilde taban fiyatı belirleyin. Ama nerede? 4.70’ten 5.70’e çıkmış ve aradaki yine baktığı zaman çiftçi perişan, üretici perişan. Bir litre süt sattığı zaman maalesef bir buçuk kilogram yeme karşılık gelmiyor. Bakınız 5.70 diyoruz ama acaba üreticilerine kaç kuruş geçecek? Soğutma ve diğer giderleri yine çiftçiye yüklemişiz besiciye sütçüye yüklemişiz ve geldiği noktada 4.34 gibi çiftçinin eline fiyat geçecek. Bir de 1 lira prim desteği 5 40. Bu fiyatlarla çiftçinin ayakta kalması maalesef görünmüyor. Onun için acil olarak süt prim desteğini 2 lira çıkarttın, ilave olarak süt ve et üreticisine yem desteği verin” diye konuştu.

‘50 KİLO YEMİN YÜZDE 50’İ BAKANLIK KARŞILASIN Kİ BU HAYVANLAR KESİME GİTMESİN’

Aygun sözlerini şöyle sürdürdü:  “50 kilo yemin yüzde 50’i siz karşılayın, bakanlık karşılasın ki bu hayvanlar kesime gitmesin.  Baktığın zaman ülkemizin her yerinden haberler geliyor. Gebe inekler kesime gidiyoruz işte böyle yazılar daha olmadan kesine gidiyor ve yok olup gidiyorlar.. Yakın zamanda nasıl tarımda buğdayda, ayçiçekte yaşadıysak aynı şekilde sütte yaşayacağız. Bu tehlike çanları hızlı bir şekilde çalmaya başladı. Sesimizi duyun, feryadımızı duyun biran evvel aklınızı başınıza devşirin ve üreticinin ayakta kalması için yemini, veteriner ilaçlarıyla beraber birlikte elektrik fatura faturasını aşağı indirmesi için prim desteğini 2 liraya çıkarttın, fiyatı da ilave fiyatla beraber bir kilo için sattığı zaman bir buçuk kilogram yem alabilecek pariyete getirin ki çiftçimiz nefes alsın. Aksi takdirde kimse yeni bugün itibariyle infazı gerçekleşti. Herhalde bıçak kemiğe dayandığı bıçak kemiği de geçti galiba. Türkiye nereye gidiyor? Nere gittiği yer belli değil. çünkü siz üretmezseniz eğer bu ahır boş kalırsa yarın acaba peyniri, yoğurdu, sütü nereden bulacağız ben merak ediyorum.  Onları da herhalde Arjantin’den, Venezüalla’dan Şili’den getiririz diye düşünüyorum. Çünkü param var diyorlardı, alırız diyorlardı. Artık para da yok.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL