GENEL

Tam 100 yıllık bu alet bakın ne işe yarıyor

Tam 100 yıllık bu alet bakın ne işe yarıyor

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da şapkacılık yapan Hüseyin Karacaoğlu, dedelerinden kalan ve dükkanında halen kullandığı 100 yıllık ahşap ve demirden şapka kalıp genişletme aletine gözü gibi bakıyor.

 

 

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde 100 yıl aşkın süredir şapkacılık yapan ailenin son şapkacısı Hüseyin Karaoğlu, dedelerinden kalan 100 yıllık şapka kalıp genişletme aletini halen dükkanında kullanmaya devam ediyor. Karacaoğlu, sürekli bakımını yapıp aleti ahşap kısmını vernikleyerek  koruyor.

Şapkacı Hüseyin Karacaoğlu, “Şapkacılık mesleğini belediye iş merkezindeki dükkanımızda devam ettiriyorum. Babadan ve dededen kalma bir meslek. Rahmetli Şapkacı Kemal Utku’nun devam ettirdiği mesleği babam Salih Karacaoğlu ve en sonunda ben devam ettirmekdeyim. Bu alet yaklaşık 100 yıllık kalıp aleti. Bu rahmetli şapkacı Kemal Amca’dan kalma bir alet. Bu şapkayı genişletmeye ve büyütmeye yarayan bir alettir. Şapkayı kalıba koyduktan sonra yavaş yavaş el yordamı ile büyütmeye yarıyor. Normal şapkanın 2, 3 numara kadar büyümesine yardımcı olmaktadır. Bunu Kemal Amca’dan devir aldıktan sonra birkaç yılda bir üzerini vernikleyerek bugünlere kadar gelmesine yardımcı olmaya çalıştık. Hemen hemen tarihi sayılacak bir alet olduğunu düşünüyoruz ve öğle olduğuna da eminiz” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL