EKONOMİ GENEL GÜNDEM

TARIM FUARINI PANDEMİ VE PAHALILIK VURDU

TARIM FUARINI PANDEMİ VE PAHALILIK VURDU

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde düzenlenen Karaevli açık alan uygulamalı tarım fuarı tarla günleri tarım fuarı tarım ürünlerindeki fiyat artışı ve pandemi nedeniyle beklenilen ilgiyi görmedi.

122 BIN METRE KARE ALANDA KURULDU

Tekirdağ Süleymanpaşa Karaevli’de açık alan uygulamalı tarım fuarı Tarla Günleri 25-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında Covid-19 tedbirleri dikkate alınarak ziyaretçileriyle buluştu. Fuar girişlerinde alınan tedbirler kapsamında ateş ölçümleri yapıldıktan sonra HES kodu alınarak maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçilerin ve katılımcıların sağlıklı bir fuar ziyareti gerçekleştirmesi sağlandı.122 bin metre kare alanda tarla bitkileri ve bahçe bitkilerinin yanı sıra alternatif bitkilerde yer aldı. Ayrıca çiftçileri fuarda tarımsal mekanizasyon ve traktör firmalarının en yeni teknolojilerini görme fırsatı buldu.

PANDEMİDEN DOLAYI İLGİ AZ OLDU

Geçen yıllara göre fuara ilginin az olduğunu ifade eden traktör firması yetkilisi İbrahim Silik,“Geçen yıllara göre ilgi çok az. Yüzde 40’lara yakın ziyaretçi düştü. Geçtiğimiz yıllarda ilgi daha iyiydi. Pandemi nedeniyle insanlar gelmedi“ dedi.

Tarım makineleri üreticisi Bilgin Baydemir, “Pandemiden dolayı ilgi az. Yeteri kadar ilgi yok. Pandemiden dolayı gelen giden çok az. Alışveriş de çok az durumda. İnsanlar ilgili göstermiyor“ dedi.

Tuğrul Budak isimli çiftçi, “Fiyatlar çok yüksek. Geçen yıl 100 bin TL olan traktör bu yıl 300 bin TL. İnanılmaz zam gelmiş. Fuarda 300 bin TL’den aşağı traktör yok“ dedi.

Fuar açılış törenine T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürür Kır, Tekirdağ Büyükşehir Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Vali Yardımcısı Murat Eren, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve ziyaretçiler katıldı. Fuar 25-28 Mayıs saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL