GENEL

Taş ocağı uğruna ormanı katlediyorlar

Taş ocağı uğruna ormanı katlediyorlar

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, AKP’li Marmaraereğlisi Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi tarafından kurulacak mıcır ocağı ve kırma eleme tesisi alanını inceledi. Yüceer, “Rant uğruna, taş uğruna bu cennet doğanın cehenneme dönüşmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve Güngörmez Mahalle Muhtarı Şefik Akdere ile birlikte Tekirdağ’ın Saray Güngörmez Mahallesi’nde yapımına başlanan taş ocağı alanında incelemelerde bulundu. “Trakya’nın hangi köşesine gitseniz bir doğa katliamına tanık oluyorsunuz” diyen Candan Yüceer şunları söyledi:

“Istrancaları zaten biliyoruz, madenler yüzünden delik deşik edildi. Güngörmez, adını ormanlardan alır. Güngörmez’in özelliği ağaçlar o kadar sıktır ki, gökyüzünü göremezdiniz. Ama şu an gördüğünüz gibi ağaçlar tamamen temizlenmiş, artık gökyüzünü görebiliyoruz. Biz bu durumdan memnun değiliz. Burada Trakya’nın akciğerleri sökülüyor. Taş ocakları için, rant uğruna doğamızın, yaşam alanlarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun bu şekilde yok edilmesinin sonuçlarını yaşadık. Pandemide tüm dünya ile beraber ülkemiz de doğal kaynaklarının önemini gördü. Şu anda gıda krizinden bahsediyoruz. İnsanlar yaşam alanları bulmakta zorlanırken, bu cennet doğamız cehenneme dönüştürülmeye çalışılıyor.

“TEKİRDAĞ’A GAREZLERİ NEDİR?”

Buraya gelirken ağaç katliamına canlı tanık olduk. 240 dönümlük bir ormanlık alan burada katlediliyor. Şu gördüğünüz taş ocağı bu ormanlık alan içerisinde kurulacak ve yerleşim alanlarına çok yakın. Bu alan aynı zamanda bir turizm geliştirme alanı, onun ötesinde orman koruma alanı. Bölgemiz tabiat parkları, mağaralarıyla ile bir sit alanı. Su kaynakları açısından da önemli bir alan. Birçok köyümüze ve ilçemize su buradan gidiyor. Bu kaynakların patlamalarla, yapılan işlemlerle zarar göreceğini düşünüyoruz. Zaten Tekirdağ olarak su kaynakları açısından fakir bir iliz, bunun üzerine bu taş ocağı için bu kadar ısrar edilmesini anlamakta zorlanıyoruz. Ben Tekirdağ’ın milletvekili olarak, bölgemizde yaşayan bir vatandaş olarak gerçekten iktidarın ne yapmaya çalıştığını anlamakta zorlanıyorum. Tekirdağ’a garezleri nedir?”

“BU HAK MIDIR?”

Kurumlara da eleştirilerde bulunan Yüceer, “Nerede bir doğa katliamı varsa “ÇED gerekli değildir” raporu veriliyor. Ormanları korumakla mükellef olan Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “sakınca yoktur” diyor. Bu hak mıdır? Burada nasıl bir sakınca görmediler çok merak ediyorum” diye konuştu.

“BU İNSANLAR TAŞ MI YİYECEK?”

Bölgenin ender manda üretim alanlarından olduğuna vurgu yapan Yüceer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gelirken mandaların bu alanda otladığını gördük. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde manda yoğurdunun ne kadar faydalı olduğunu televizyonlarda vurguladı. Bakın burada mandacılık yapılıyor, neden mandaların yaşam alanlarını yok ediyorsunuz? Bu bölgede arıcılık, mantarcılık ve mandacılık var. Neden bunları yok ediyorsunuz? Bu ülkenin bu gıdalara ihtiyacı yok mu? Bu insanların geçinmeye ihtiyacı yok mu? Ne yiyecek bu insanlar taş mı? Geçmişten günümüze Güngörmez’e karşı bir katliam, bir talan var. Geçmişte de halkımızla birlikte biz bu mücadeleyi verdik, bugün de vereceğiz.

“BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”

AKP’li Marmaraereğlisi Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi bu alanın taş ocağı yapılması için girişimleri var. Bunların haberini alıyor ve çok büyük üzüntü duyuyoruz. Ereğli’de, Kapaklı da Tekirdağ’ın güzel ilçeleri ama burası da cennet bir köşe. Bunun kıymetini bilmemiz lazım. Rant uğruna, taş uğruna asla bu cennet doğanın cehenneme dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Mücadele ise mücadelemizi vereceğiz ama bu yaşam alanlarının yok edilmesine göz yummayacağız.”

“CİĞERLERİMİZİ PARÇALIYORLAR”

Güngörmez Mahallesi Muhtarı Şefik Akdere ise yaptığı açıklamada yıllardır taş ocakları ile mücadele ettiklerini söyledi. Akdere şunları söyledi:

“Vekilimize bizim dertlerimizi paylaştığı için teşekkür ediyorum. Biz orman köylüsü olarak bunlarla devamlı karşılaşıyoruz. Bu bir katliam, bizim ciğerimizi parçalıyorlar. Doğa şu anda burada bitirilmeye çalışılıyor. Büyüklerimize sesleniyorum ve biran evvel bunun durdurulmasını istiyorum. Buradaki insanlar; mantar, bolet, mandacılık, koyunculuk yapıyor. Şu anda ağaçların kesimi devam ediyor. Taş uğruna bizleri taş haline getirdiler. Sefaalan, Pazarcık Mahallesi, Küçükyoncalı ve Büyükyoncalı ile Kapaklı toz altında kalacak. Lütfen bu işi bıraksınlar. Biz Ayvacık Göleti’nden Kapaklı’ya su vereceğiz, onlar ormanlarımızı yok etmeye kalktı. Kapaklı Belediye Başkanına bu durumu bizzat ilettim. Kendisi de gelsin, buradaki çileyi görsün. Biz bunun mücadelesini vereceğiz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL