EKONOMİ GENEL GÜNDEM

TEKİRDAĞ KİMYASAL BOMBAYA HAYIR DİYOR

TEKİRDAĞ KİMYASAL BOMBAYA HAYIR DİYOR

 

Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Dr Yücel Ayaz, yapılması planlanan, “Tekirdağ Ceyport Kimyasal Likit Tank Çiftliği, Denizden Kazanım, Rıhtım Doldurma” projesiyle ilgili Tekirdağ Kent Konseyi’nin aldığı kararı açıkladı.Projenin;sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğine işaret etti ve “Bu projeden bir an önce vazgeçilmelidir.”uyarısında bulundu.

Ayaz, İnsan sağlığının hiçbir şekilde bedelinin olamayacağına da vurgu yaparak,” Bizler, gelecek nesillere hastalıklı genler ve kirletilmiş bir çevre bırakmak istemiyoruz. Limana gelen gemilerin atıklarının da depolanmasını kapsayan bu projenin sağlığımızı tehdit edeceği aşikardır.”değerlendirmesinde bulundu

 

 

HER 8 ÖLÜMDEN BİRİ ÇEVRE KİRLİLİĞİ KAYNAKLI

 

Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Dr Yücel Ayaz,yaşadığımız bütün sağlık problemlerinin nedeninin ve bazen de tetikleyici sebebinin çevre sorunlarından kaynaklandığına dikkat çekerek,”İçtiğimiz su, yediğimiz yemek, soluduğumuz hava, dokunduğumuz toprak, yüzdüğümüz deniz, sağlığımızı kesinlikle etkiler.  Araştırmalara göre;dünya üzerinde gerçekleşen her 8 ölümden biri çevre kirliliği kaynaklıdır.”dedi

 

 

 

“CEYPORT LİMANI SAĞLIK SORUNU YAŞATACAK…”

 

 

Ayaz,Tekirdağ ili Süleymanpaşa İlçesi Barbaros Caddesi Mevkiindeki Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman işletmeciliği A.Ş. tarafından yapılması planlanan, “Tekirdağ Ceyport Kimyasal Likit Tank Çiftliği, Denizden Kazanım, Rıhtım Doldurma” projesi kapsamında ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Raporu sürecinin devam ettiğine de vurgu yaparak,”Bu proje hayata geçirildiğinde Tekirdağ sahillerine vereceği zararın yanında yaratacağı gaz salınımı ile de çevresindeki hemşerilerimize sağlık sorunu yaşatacaktır.

 

 

 

 

“GELECEK NESİLLERE HASTALIKLI GENLER VE KİRLETİLMİŞ BİR ÇEVRE BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”

 

 

 

 

İnsan sağlığının hiçbir şekilde bedeli olamayacağının da altını kalın çizgilerle çizen Ayaz,” Bizler, gelecek nesillere hastalıklı genler ve kirletilmiş bir çevre bırakmak istemiyoruz. Limana gelen gemilerin atıklarının da depolanmasını kapsayan bu projenin sağlığımızı tehdit edeceği aşikardır. Deprem bölgesinde bulunan ilimizde yapılması düşünülen bu depolama tesisinin, beklenen Marmara depreminde zarar görmesi durumunda yaşanacak çevre kirliliğinin bedelini Süleymanpaşalı hemşerilerimiz ve masum evlatlarımız ödeyecektir.”değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

 

“TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ’NDEN DESTEK İSTEDİK”

 

 

 

Tekirdağ Kent Konseyi olarak 21 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Kent Konseyleri Birliği Genel Kurulu’nda Tekirdağ’da yaşadığımız çevre sorunları ve yakın zamanda yapılması planlanan Tekirdağ Ceyport Kimyasal Likit Tank Çiftliği projesine yönelik olarak halkımızın endişelerini dile getirdiklerine de değinen Ayaz,” Çözüm süreci için Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nden destek istedik.  Ayrıca yine bu konuyla ilgili Tekirdağ Kent Konseyi olarak Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile görüşüp projeye itiraz dilekçemizi resmi olarak ilettik.”ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

BU PROJEDEN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİDİR

 

 

Tekirdağ’da görev yapmakta olan devlet görevlilerinden de aynı vicdan ve sağduyu ile konuya yaklaşmalarını beklediklerini de sözlerine ekleyen Ayaz,konuyla ilgili açıklamalarına şöyle nokta koydu:”Bu projeden bir an önce vazgeçilmelidir. Maddi çıkar ve rant uğruna evlatlarımızın geleceğinin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tekirdağ Kent Konseyi olarak ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla ve sağduyulu vatandaşlarımızla elele vererek konunun takipçisi olacağımızın ve projenin iptaline kadar canla başla mücadele edeceğimizin ve canımızı dişimize taktığımızın bilinmesini isteriz.”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL