GENEL GÜNDEM

TEKİRDAĞ’DA BİR YOL DAHA YARIM KALDI

TEKİRDAĞ’DA BİR YOL DAHA YARIM KALDI

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde Asyaport Limanı ve turizm beldeleri ile D 110 karayolunun bağlantısını sağlayacak olan 6.5 kilometrelik duble yolun yapımı, yaklaşık bir ay önce ödenek yetersizliği nedeniyle durdu.

 

 

 

Yapımına 2015 yılında başlanan yolun büyük bir kısmının tamamlandığını ifade eden CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “2021 yılına geldik hala ucube bir şekilde duruyor. Projenin muhammen bedeli 139 milyon lira. Bu zamana kadar firmaya 102 milyon para ödendi. Bu yol Barbaros Mahallesi’ndeki limandan Tekirdağ Malkara yoluna 6.5 kilometrelik bağlantı yolu. Ağır taşıtlar şehir içine uğramadan bu yolu kullanarak geçecek. Turizm beldeleri Kumbağ ve Barbaros’a gelen turizmciler yoğunluk oluşturuyor. Bu yolla yoğunluk en aza indirilmiş olacak. 2015’te başlayan ve 2021’de bitmesi gereken bu yola ödenek ayrılması gerekiyor” dedi.

 

2021’DE 10 BİN TL BÜTÇE AYRILMIŞ

 

Trafik yoğunluğunu azaltacak duble yolun bir an önce tamamlanması gerektiğini belirten Aygun, şöyle devam etti:

“Bu proje şu anda tamamen durmuş vaziyette. 2021 yılında bu yola sadece 10 bin TL bütçe ayrılmış. 2020 yılından da müteahhit firmanın 5,5 milyon TL hakkedişi var. Önce müteahhidin 5,5 milyon TL’sini ödeyin ondan sonra da 40 milyon TL ödenek çıkartın bu bağlantı yolu sorununu çözelim. Dünyanın çeşitli yerlerinden Asyaport Limanı’na gelen konteynırların şehir merkezini görmeden bağlantılarını sağlayalım. Kumbağ ve Barbaros’ta yaşayan insanlarımızı da trafik felcinden kurtaralım. Bu iş bütçeye 10 bin TL koymakla olmaz. Tekirdağ’daki insanlarımızın rahat bir nefes alması için bu projeye ek ödenek konulması gerekiyor.”

Yolun kamulaştırılması için 2015 yılında büyükşehir belediyesi 15, Süleymanpaşa Belediyesi de 5 milyon destek vermişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL