EKONOMİ GENEL

Tekirdağ’da kiralık daire bulunamıyor işte nedeni

Tekirdağ’da kiralık daire bulunamıyor işte nedeni

FERHAT AKGÜN

 

Tekirdağ’da inşaat maliyetlerindeki artış, pandemi, öğrencilerin üniversiteye başlaması ve geçen yıl pandemiden evlenemeyenlerin bu yıl ev evlenip ev tutması nedeniyle şehirde kiralık ev kalmadı. Sorunun Türkiye genelinde de aynı olduğunu ifade eden emlakçılar, var olan dairelerinde kiralarının ikiye katlandığını söylüyor.

 

 

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Tekirdağ’da da kiralık daire bulmak neredeyse imkansız hale geldi. İnşaat maliyetlerindeki artışa, pandemi ve öğrenciler de etkilenince şehirde kiralık daire kalmadı. Öğrencilerin yoğun olarak kaldığı Değirmenaltı ve Hürriyet mahallelerinde ise kira fiyatları ikiye katlandı.

‘PANDEMİ SÜRECİNDE İNŞAAT İMALATI OLMADI’

Tekirdağ Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Şahin Umur, “Sadece Tekirdağ için geçerli değil, kiralıklar Türkiye için sıkıntı oldu. Biz bunu pandemi olayına bağlıyoruz. Dün federasyonla ilgili yaptığımız görüşmede aynı sıkıntılarla ilgili onlar da açıklama yaptı. Pandemi sürecinde inşaat imalatı olmadı. İnşaat olmayınca eldeki stoklar bitti. Geçen yıl düğünler olmadı. Millet geçen yıl evlenemedi. Bu yıl bir yığılma oldu. Geçen yıl öğrenciler ev tutamadı. Bütün herşey ikiye katlanınca bu yıl sıkıntı oldu kiralık bulmakta. Tekirdağ’da inşaat yapmak için beş katlı arsamız kalmadı. Bu da bir sıkıntı. Bunlara dayanıyor kiralık sıkıntıları” dedi.

‘ÖĞRENCİLER İLE TAYİN DÖNEMİ AYNI ANA DENK GELDİ’

Emlakçı Hasan Akın, şöyle konuştu: “Şehrimizde son dönemde ciddi bir yoğunluk söz konusu. Kiralıktaki en büyük sıkıntı bu yoğunluk. Öğrenciler ile tayin döneminin aynı ana denk gelmesi büyük sıkıntı yaratıyor. Bu sıkıntıdan dolayı da kiralık zor bulunur hale geldi. Öğrenciler ile sağlık personeli, askerlerin polislerin tayin döneminin aynı zamana denk gelmesi nedeniyle Tekirdağ’da kiralıkta büyük sıkıntı var. İnşaat sektöründe de maliyetlerin artması ile sektörde ciddi bir azalma oldu. Bu da çok etkiliyor. Evet az oranda kiralık var ama bunlarında kiralarının artması nedeniyle buda insanlara yüksek geliyor”

‘GEÇEN SENE EVLENEMEYENLER EV TUTMADI BU SENE EVLENDİ’

Emlakçı Bülent Gündoğdu, şu ifadeleri kullandı: “Pandemiden dolayı inşaatlar yapılmıyor. İnşaat yapılmayınca evler az şuanda. Geçen sene evlenemeyenler ev tutmadı bu sene evlendi. Tabi iki ev birden gerekli insanlara o yüzden de ev sorunu ortaya çıktı. Üniversite öğrencileri geçen yıl ev tutmadı. Yeni kazananlarla birlikte yeniden ev tuttular. Bir kiralık ev için hergün telefonlarımız yüz defa çalıyor. Ev arayanlar tutsunlar. Kesinlikle bulamazlar. Sadece Tekirdağ değil Türkiye’nin her tarafı böyle”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL