GENEL

TEKİRDAĞ’DA TARİH TOPRAK ALTINDA

TEKİRDAĞ’DA TARİH TOPRAK ALTINDA

YILLARDIR KAZI YAPILMIYOR

 

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinin Karaevli Mahallesi’ndeki Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) Antik Kenti gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Kazı yapılması durumunda Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) Antik Kenti, Tekirdağ girişinde açık hava müzesi şeklini alabilecek potansiyele sahip. 5 bin yıllık tarihi kalıntıların yer aldığı bilinen antik kentin kazıları yıllardır yapılmıyor.

Süleymanpaşa Karaevli Höyüğü olarak bilinen Heraion Teikhos Antik Kenti, antik çağda bugünkü Trakya, Bulgaristan ve Kuzey Yunanistan’da yaşayan ve Büyük İskender’in topraklarını ele geçirmesiyle asimile olan Trak kavminin 5 bin yıllık tarihine ışık tutuyor.

 

YILARDIR KAZI YAPILMIYOR

 

Tekirdağ il merkezinin 15 kilometre doğusunda İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde Heradot’un da sözünü ettiği Hera kenti olarak bilinen antik kent Heraion Teikhos’ta yaklaşık 6 yıl önce yapılan kazı çalışmalarında kentin M.Ö. 3 bin yılı başından M.S. 13. yüzyıla kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Bir Trak yerleşimi olan kentin en parlak dönemleri olan Klasik dönem ve Helenistik dönemle birlikte Bizans dönemi boyunca da iskan edildiği biliniyor.

 

2019 Yılında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Heraion Teikhos Antik Kenti Kazı Başkanlığı ile “Heraion Teikhos Bilimsel Kazı Çalışmaları” protokolü imzalansa da yıllardır bölgede herhangi bir kazı çalışması yapılmadı. Kazı yapılması durumunda Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) Antik Kenti, Tekirdağ girişinde açık hava müzesi şeklini alabilecek potansiyele sahip.

Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL