GENEL GÜNDEM

TEKİRDAĞ’I İSTİLA ETTİLER: ISIRIP UÇUYOR

TEKİRDAĞ’I İSTİLA ETTİLER: ISIRIP UÇUYOR

FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’da 2 gündür sıkça görülen ve aniden sayıları artan dantel böceklerine karşı belediye ekipleri ilaçlama çalışması başlattı. Uzmanlar insanları vücutlarını ısırıp uçan böceklerin zararlı olmadığını belirtiyor.

BELEDİYE İLAÇLAMA ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Türkiye’de ‘dantel böceği’ ya da ‘güvercin biti’ olarak adlandırılan, ana vatanı Amerika kıtasına ait olan dantel böceği, son günlerde Tekirdağ’da sıkça görülmeye başladı. Özellikle mevsim yağışlarının zamanında alınamadığı ve sıcaklıkların yüksek seyrettiği durumlarda popülasyonları artan böcek, kentte son haftalarda neredeyse her evde ortaya çıktı. Halkın yoğun şikayeti üzerine harekete geçen Süleymanpaşa Belediyesi ise ilaçlama çalışması başlattı. Daha önce de Edirne ve Kırklareli’nde görülen böcekler, insanların vücutlarını ısırdıktan sonra uçuyor.

‘ISIRGAN BİR TARAFI VAR’

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Çınar, “Yaptığımız araştırmalara göre Edirne bölgesinden rüzgarla gelen bir böcek türü. İlk önce Altınova Mahallesi’nde görüldü. Vatandaşlarımızın şikayeti üzerine haberdar oldu. 8 ay boyunca uçkun mücadelemiz sürüyor. Uçkun mücadelemizde kullandığımız ilaçlarla dantel böceği mücadelesinde de olumlu sonuçlar aldık. Bunu vatandaşlardan aldığımız olumlu dönüşlerle görüyoruz. Dantel böceğini ilk defa bu yıl gördük. Biraz ısırgan bir tarafı var. Bilimsel anlamda yaptığımız araştırmada zararsız bir böcek türü olduğunu öğrendik” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL