GENEL GÜNDEM

TEKİRDAĞ’IN ÇÖPÜ SÜLEYMANPAŞA’YA KALDI

TEKİRDAĞ’IN ÇÖPÜ SÜLEYMANPAŞA’YA KALDI

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında görüşülen Demirli çöplüğü meselesi çözüme kavuşmadı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, il genelinden toplanan çöplerin Demirli depolama sahasına taşınmasına karşı olduklarını dile getirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Başka alternatifim yok. Çöpler Süleymanpaşa’ya taşınacak.” dedi.

 

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı, Malkara Ticaret Borsası satış salonunda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başkanlığında toplanan meclis, gündem maddelerini görüştü. Son dönemin önemli konuları arasında yer alan, Tekirdağ’ın çöpünün Süleymanpaşa sınırları içinde bulunan Demirli depolama sahasına taşınması konusu, bir kez daha iki başkanı karşıya karşıya getirdi.

 

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, il genelinden toplanan günlük 100.000 kg. çöpün Demirli’ye taşınmasına asla razı olmadıklarını söyledi. AK Parti grubu adına konuşan Başkan Yüksel, “Verdiğimiz önerge anladığım kadarıyla red olmuş. Bu çöplerin buraya taşınmasına son verilmesini istiyoruz. Günlük olarak il genelindeki çöplerin buraya getirilmesinin yanısıra bir de buranın büyütülmesine yönelik bir çalışmanız var. Süleymanpaşa’da yaşayan 200 bin hemşehrimiz, Tekirdağ’da yaşayan 1 milyon hemşehrimizin çöpünü burada sahiplenmek zorunda kalmıştır. Bu konuyla ilgili biz net bir cevap istiyoruz. Süleymanpaşa’nın Tekirdağ’ın çöplüğü olarak anılmasını istemiyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Saray’ın çöpü de Süleymanpaşa’ya geliyor. Çorlu’nun da. Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı üçgeninde bir bertaraf tesisi yapılabilecekken, bize verdiğiniz cevapta bunun yapıldığına dair bir emare göremedik. AK Parti grubu olarak bu karara itiraz ediyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

ALBAYRAK: “BAŞKA ALTERNATİFİMİZ YOK”

 

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Vali Aziz Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıda, yeni tesis kurmak üzere uygun yer bulunmasına ilişkin araştırma yapılması yönünde karar alındığını söyledi.  “Herkes uyurken ben bu şehrin çöpünün nereye döküleceğini düşündüm” diyen Albayrak, Demirli çöp depolama sahasının kapasitesinin dolmasına 2 yıl olduğunu belirtti.  Yeni tesis kurulmasına ilişkin ‘yer bulma’ çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Tekirdağ’ın çöpünü Demirli sahası dışında bir yere dökme imkanımız ve alternatifimiz yok” diye konuştu.

 

Kaynak: Gazete Adalet

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL