GENEL GÜNDEM

TEKİRDAĞ’IN EN ESKİ YAPISI AÇILDI

TEKİRDAĞ’IN EN ESKİ YAPISI AÇILDI

FOTO: TURHAN DURUKAN

 

 

Mimar Sinan tarafından 1553 yılında yapılan Rüstempaşa Camii, restorasyonunun ardından düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

 

 

 

Tekirdağ Süleymanpaşa’da Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı da olan sadrazamlarından Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan ve geçtiğimiz yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edilen Rüstempaşa Camii, düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

 

 

 

 

Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, camilerin Allah’a ibadette bulunduğumuz manevi karargahlar olduğunu belirterek, “İmanımızı, inancımızı ikrar ettiğimiz mübarek mekanlar, aynı zamanda bir araya gelmemize vesile olan sosyal mekanlar, kapıları herkese açık. Bir Müslüman’da olmasını arzu ettiğimiz anlayış ile inşa edilmiştir. İçleri müzeyyen, dışları vakur ve sade. Yani camilerimizin asaleti dışında, güzelliği içinde. Camilerimiz aynı zamanda mimarimizin en harikulade örneklerinin verildiği eserlerimiz. Huşu içinde inşa ettiğimiz bu mübarek eserlere sahip çıkmak, onları yaşatmak bizim en önemli görevimizdir” dedi.

 

 

 

 

Konuşmanın ardından Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in okuduğu dualar eşliğinde kurdele kesilerek cami yeniden ibadete açıldı. Açılışa TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanı sıra sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile protokol üyeleri katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL