EKONOMİ GENEL SON DAKİKA

TEKİRDAĞ’IN TOHUMLARI KARABAĞ’DA BAŞAK VERECEK

TEKİRDAĞ’IN TOHUMLARI KARABAĞ’DA BAŞAK VERECEK

FERHAT AKGÜN

Azerbaycan hükümeti Ermenistan’dan savaşarak geri aldığı Karabağ bölgesinde Trakya’dan ihraç ettiği tohumlarla, arpa ve buğday yetiştirecek. Konteynırlara yerleştirilen tohumlar, trenle Tekirdağ’dan Karabağ’a getürülmek üzere yola çıktı.

Azerbaycan Hükümeti, Ermenistan’tan savaşarak aldığı Karabağ bölgesinde atıl arazilerde arpa ve buğday tarımı yapmak için çalışma başlattı. Trakya’da 2 tohum firması ile anlaşma yapan hükümet, ilk tohum sevkiyatını gerçekleştirdi. Medlog Tekirdağ Tren İstasyonu’na getirilen içinde arpa ve buğday tohumu olan Azerbaycan Hükümeti’ne ait 28 adet 45’lik konteynır trene yüklendi.

Sevkiyat hakkında bilgi veren Medlog Firması Lojistik Yöneticisi Erdem Özen, “Bu bizim Tekirdağ istasyonunda ilk defa gerçekleştirdiğimiz bir operasyon. Bizim için bir ilk. Bizim için burada iki tane ilk var. Burada 45’lik konteynır elleçleme hizmetini ilk defa veriyoruz. Azerbaycan Ermenistan savaşı sonrası kurtarılmış bölgeye bizim aracı olduğumuz bir arpa ve buğday tohumu sevkine dahil olduk. Bunun devamı geleceği bilgisi de var elimizde. Bu bakımdan da bizim için önemli bir gelişme. Tohumlar Edirne ve Tekirdağ’daki 2 tohum üretimi yapan firmalardan bizim araçlarımızla teslim alındı, istasyona getirildi. Buradan da çiftçilik yapılmak üzere Karabağ bölgesine sevk edilecek. Oradaki atıl araziyi çiftçiliğe uygun hale getirmek üzere sevkiyatlar yapılacak” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL