GENEL

İstasyon sahibi böyle isyan etti: cepten koyuyoruz ki bir sonraki aya geçelim

İstasyon sahibi böyle isyan etti: cepten koyuyoruz ki bir sonraki aya geçelim

FERHAT AKGÜN

Tekirdağlı akaryakıt istasyonu sahibi Semin Yarapsanlı, “Maliyet yükseldikçe satışlarımızda buna bağlı olarak düşüyor. Bence petrol istasyonları kapanırlar diye düşünüyorum. Çalışarak sürekli eksiye doğru ilerliyoruz. Cepten koyuyoruz ki bir sonraki aya geçelim. Sattığımızı yerine koyamıyoruz” dedi.

 

Akaryakıta üst üste gelen zamlarla birlikte satışlarının yarı yarıya düştüğünü ifade eden Tekirdağ’ın Merkez Süleymanpaşa ilçesinde akaryakıt istasyonu sahibi Semin Yarapsanlı, istasyonların içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Bu gidişle istasyonların kapanacağını belirten Yarapsanlı, “Bizi en çok maliyet artışları ve kar oranlarımızın düşmesi etkiledi. Gerçekten son gelen elektrik zamları 2, 2.5 kat maliyet artışlarına sebep oldu. Alışveriş de buna bağlı olarak düşüyor, eskisi kadar alış veriş olmadığı için bu da bizi zorluyor. Son gelen zamlarla bir sürü sermaye artırımına gitmek zorunda kaldık. Sermaye artırımı birçok istasyonun kapanmasına sebep oldu. Birçok istasyon bunu ekleyebilecek kadar ekonomik güce sahip değil. Son bir yılda 43-45 kere zam geldi. Yüzde 143’e yakın bir zam geldi ama karlarımız o kadar artmadı. 13 bin TL gelen elektrik faturamız 38 bin TL geldi. Tabi maaşlarda da yüzde 50 artışa gidildi, gelirlerimiz bu kadar artmadı. Maliyet yükseldikçe satışlarımızda buna bağlı olarak düşüyor. Bence petrol istasyonları kapanırlar diye düşünüyorum. Çalışarak sürekli eksiye doğru ilerliyoruz. Cepten koyuyoruz ki bir sonraki aya geçelim. Sattığımızı yerine koyamıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL