GENEL

Ukraynalı Mayya’dan memleketine yardım seferberliği

Ukraynalı Mayya’dan memleketine yardım seferberliği

FERHAT AKGÜN

Savaş çıktıktan sonra ailesinden haber alamayan Tekirdağ’da yaşayan Ukraynalı Mayya Bakkal, şehirde yaşayan Ukraynalı yabancı gelinleri organize ederek savaşta mağdur olan çocuk ve kadınlar için bölgeye gönderilmek üzere insani yardım malzemesi topladı.

 

 

YABANCI GELİNLER YARDIM İÇİN BİRAYA GELDİ

20 yıl önce Ukrayna’dan Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine gelin olarak gelen Mayya Bakkal, Ukrayna Rusya savaşının başlamasının ardından şehirde yaşayan 100’e yakın yabancı gelini organize ederek savaştan etkilen çocuk ve kadınlar için yardım malzemesi toplamaya başladı. İşlettiği butiğinde yardım malzemelerini toplayan Baykal, yardımları kolileyip savaş bölgesine gönderecek.

‘GÖRMEMEZLİKTEN GELEMEDİK’

Mayya Bakkal, “Türkiye’ye yaklaşık olarak 20 sene önce geldim. Ukrayna vatandaşıydım şuanda Türk vatandaşı oldum, Tekirdağ Süleymanpaşa’da yaşıyorum. Tekirdağ’da bizim yabancı gelin gruplarımız var. Burada yaklaşık 100 kişi yabancı gelin yaşıyor. Biz haberleri izleyince çok üzüldük ve savaştan etkilenen kadın ve çocuklara özellikle yardımcı olmak istedik. Hepimiz aramızda kimin evinde ne vardıysa evinde erzaklarından bir şeyler toplamaya çalıştık. Özellikle çocuklara, bebeklere hamile kadınlara çocuk mamaları, çocuk oyuncakları, çorapları, şapkaları, sıcak giyimler, ayakkabılar, yemekleri, kuru mamaları özellikle küçücük bebeklere yardımcı olmak istiyoruz. Hepimiz görmemezlikten gelemedik. Bu çünkü çok önemli bir iştir kadınları ve çocukları beslemek ve yardımcı olmak zorundayız hepimiz.

AİLESİNDEN HABER ALAMIYOR

Baykal sözlerini şöyle sürdürdü: Ukrayna’da benim şuanda abim yaşıyor, halamın ailesi yaşıyor, arkadaşlarım yaşıyor. Ben onlardan haber alamıyorum. Yabancı gelin olarak tüm Türk halkına, tüm hemşerilerimize, yabancı gelin grubuna, birlik derneğine, yardımsever derneğine ve CHP kadın kollarına ben çok teşekkür etmek istiyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL