GENEL

Uzman polislerden yunuslara motor eğitimi

Uzman polislerden yunuslara motor eğitimi

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan motosikletli trafik polisi olarak görev yapan polislere ‘Şahinler Sürüş Teknikleri’ eğitimi verildi.

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü bünyesinde görevli motosikletli trafik polisi Şahinler olarak görev yapan polislerin meydana gelen trafik kazaları, trafik yoğunluğunun oluşması ve trafiğin düzenlenmesi ile ilgili etkin bir görev yürütebilmeleri için Süleymanpaşa ilçesi dolgu sahilde kurulan alanda polislere ‘Şahinler Sürüş Teknikleri eğitimi verildi. Eğitime katılan polislere Motosiklet sürüşü esnasında kullanılan ekipmanlar ve motosiklet mekaniği hakkında teorik derslerin veirlmesinin ardından parkur eğitimi verildi. Yaklaşık 120 saatlik motosiklet eğitimi alan polisler zorlu parkurlardan geçtikten sonra sürüş kabiliyetini arttırıcı eğitimler alıyor. 120 saatlik kursu tamamlayan polisler kurs bitirme sertifikası aldıktan sonra, Tekirdağ’ın 11 ilçesinde motosikletli trafik polisi olarak görevlendirilecek.

TEKİRDAĞ’DA 10 TİM GÖREV YAPIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı Motosiklet Eğitmeni Yusuf Avcı, “Tekirdağ il merkezi ve ilçelerinde şahin timleri olarak görev yapmakta olan personelimize takviye amaçlı olarak Trafik Başkanlığı oluru ve motosikletli trafik polisi ‘Şahinler’ olarak adlandırılan sürüş teknikleri eğitimi parkurumuzla devam etmekteyiz. Meydana gelen trafik kazası, anlık trafik yoğunluğunun oluşması, trafik düzeni ile ilgili 112 ihbarlarına güvenli ve hızlı bir şekilde müdahale amacıyla motosikletli trafik polisi şahinler kurulmuştur.  İlimizde yaklaşık 10 civarında motosikletli timimiz faaliyet göstermektedir. Motosikletli trafik polisi şahinler, temel eğitimleri İl Emniyet Müdürlüğünün talebiyle Trafik Başkanlığınca düzenlenen istekli personel arasından seçilen polis memuru ve rütbeli personele verilmektedir” dedi.

EĞİTİMLER TOPLAM 120 SAAT SÜRÜYOR

Avcı Açıklamasının devamında, “120 saatlik bir eğitimimiz var. Bu eğitimin içerisinde önce motosiklet kullanırken giyilen kıyafetler, ekipmanlar, kask, dizlik, dirsek vs. bunun gibi ekipmanları anlatıyoruz. Aynı zamanda bunların önemini anlatıyoruz. Daha sonra motosiklet mekaniğinden bahsediyoruz. Bu konularda teorik dersler veriyoruz. İkinci haftada ise arkamızda görmüş olduğunuz parkurumuzda eğitime başlıyoruz. 120 saatlik eğitimde personelimiz motosiklet kullanırken sürüş kabiliyetini artırılmasını sağlayacak ve kademeli olarak zorluk derecesi artan parkurlarımız var. 120 saatlik eğitimin sonunda arkadaşlarımız sertifika almaya hak kazanarak motosikletli şahin polisi olarak görev yapıyorlar” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL