CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, uzaktan eğitim döneminde tadilatı yapılmayan okulların eğitim döneminin başlamasıyla birlikte tadilata alınmasını eleştirdi. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Yüceer, “Okullar 3 dönemdir, yani bir buçuk yıldır kapalı, bu dönemde okulların eksiklerini gidermek kimsenin mi aklına gelmedi? Okullar açıldı ama bakanlık okul açamadı” dedi.

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Mustafa Elmas Arıcı Anadolu Lisesi, Güngörmez İlkokulu, Küçükyoncalı İlkokulu ve Beyazköy İlkokulu’nun yeni eğitim-öğretim yılında kapalı olacağını ve bu okullardaki öğrencilerin farklı okullarda eğitime devam edeceğine dikkat çeken Candan Yüceer, benzer sorunların Türkiye genelinde yaşandığını belirtti.

“OKULLAR AÇILDI AMA BAKANLIK OKUL AÇAMADI”

Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) plansızlıkla eleştiren Yüceer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Okullarımız salgın nedeniyle üç dönemdir, yani bir buçuk yıldır kapalı. Bu dönemi, yüz yüze eğitim yapabilmek için fırsat bilerek tadilata ihtiyacı olan okulların tadilatını yaparak, yeni okullar inşa ederek geçirmeliydik. Ama görüyoruz ki Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda adım atamamış ve yüz yüze eğitim salgın koşullarında başlamışken okullarda tadilat ve yıkım kararı almıştır. Milli Eğitim Bakanı Özer’in ‘Tüm hazırlıklar yapıldı, tedbirler alındı’ sözü boşa düşmüştür. Bu süreçte bakıma ihtiyacı okulların bakımını yapmak kimsenin mi aklına gelmedi? Bu okullar pandemi nedeniyle kapalı olduğu günlerde kullanılmazken neden tadilat-tamirat, bakım işleri düşünülmedi de bugüne bırakıldı? Okullar açıldı ama bakanlık okul açamadı.”

“ÇOCUKLARINI OKULLARA GÖNDEREN AİLELERİN TEDİRGİNLİKLERİ ARTIYOR”

Eğitim döneminin başlamasıyla birlikte çocuklarını okullara yollayan ailelerin tedirginliklerinin arttığını söyleyen Yüceer, “Pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrencilerin seyreltilmiş sınıflarda eğitim görmesi gerekirken çocuklarımız birleştirilmiş okullara mahkûm ediliyor. Doğal olarak salgın koşullarında çocuklarını okullara gönderen ailelerin tedirginlikleri artıyor, öğrenciler ise kalabalık okullarda ve sınıflarda mağdur oluyor. Öte yandan öğrenciler, nakledildikleri okullara ulaşım konusunda da sorunlar yaşıyor” dedi.

CHP’li Yüceer’in Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

  • Depreme dayanıksız olduğu önceden bilinen bu okullar uzaktan eğitim yapılan dönemde neden tadilata alınmamıştır?
  • Salgının ülkemizde etkisini gösterdiği 2020 yılının mart ayından bu yana Tekirdağ’da ve ülke genelinde kaç okul tadilat edilmiştir?
  • 2020 yılının mart ayından bu yana Tekirdağ’da ve ülke genelinde kaç yeni okul inşa edilmiştir?
  • Tekirdağ’da depreme dayanıksız olduğu için tadilatta olan ve tadilata girmeyi bekleyen kaç okul bulunmaktadır? Söz konusu okullarda kaç öğrenci öğrenim görmektedir?
  • Türkiye genelinde çeşitli nedenlerle tadilatta olan veya tadilata girmeyi bekleyen kaç okul bulunmaktadır?
  • Tadilatta olan okullarda eğitim-öğretim faaliyetinin normale dönmesinin ne kadar süre alacağı öngörülmektedir? Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve salgın tedbirleri kapsamında alınan ve alınması planlanan önlemler nelerdir?
  • Tekirdağ’daki devlet okullarında kaç derslik bulunmaktadır ve güncel olarak kaç derslik ihtiyacı bulunmaktadır?
  • Ülke genelindeki devlet okullarında kaç derslik bulunmaktadır ve güncel olarak kaç derslik ihtiyacı bulunmaktadır?
  • Tekirdağ’daki devlet okullarındaki sınıf mevcudu ortalaması kaçtır, sınıf mevcudu bu ortalamanın üstünde olan sınıf sayısı ve bu sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır?
  • Ülke genelindeki devlet okullarındaki sınıf mevcudu ortalaması kaçtır, sınıf mevcudu bu ortalamanın üstünde olan sınıf sayısı ve bu sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır?